Artalk.cz

19. – 20. 10. 2018 / Symposium: Unlearning Biennale

Symposium: Unlearning Biennale / tranzit, Moderní Galerie AVU / Praha / 19. – 20. 10. 2018 od 10:00 do 17:00

Jak pojmout bienále nejen jako kurátorskou platformu, která se zabývá současným uměním z celého světa, ale také jako nástroj, pomocí kterého můžeme změnit způsob, jakým fungují umělecké instituce? Je možné reformovat bienále tak, že se bude opírat o spravedlivější principy, ať už vzhledem k problematice genderu, ekonomiky, etnicity či ekologie? Jak si představit bienále, jehož přínosem by nebyla jen úspěšná kariéra několika málo jedinců, zatímco všichni ostatní zůstanou vyčerpaní — fyzicky, psychicky, finančně?

Je bienále formátem, který je navždy odsouzený zanechat hořkou příchuť v ústech místní umělecké scény a sloužit jen jako nástroj gentrifikace? Může mít taky jiný smysl? Jak přemýšlet o události, která by sloužila spolupracujícím umělcům, komunitám a jiným kulturním organizacím? Jak změnit v současné době běžný “manažerský” způsob spolupráce založený na vykořisťování ostatních?

Můžeme si představit bienále jako něco všeobecně sdíleného, jehož uživatelé mají přehled o zdrojích a mohou se rozhodovat o tom, jak, kdy, kým a za jakým účelem mohou být využity? Může být bienále pedagogickým cvičením, které nás odnaučí naše institucionální (zlo)zvyky?

Během sympozia se přizvaní hosté, ať už se jedná o jedince či kolektivy, pokusí odpovědět na zmíněné otázky  a nabídnou koncepty, strategie a formáty, které zpochybňují běžný způsob organizace bienále. Sympozium je první událostí ze série programu pro veřejnost, jež vyústí první edicí bienále Ve věci umění v létě 2020.

Sympozia se zúčastní:

Spolek Skutek – Pavel Vančát (Czech Republic) // Liverpool Biennale – Rosie Cooper (United Kingdom) // Autonomous Social Centre Klinika – Tereza Virtová (Czech Republic) // Oslo Biennial First Edition – Eva González-Sancho and Per Gunnar Eeg-Tverbakk (Norway) // Emília Rigová (Slovak Republic) // Jakarta Biennale – Farid Rakun (Indonesia) / Display – Zbyněk Baladrán and Zuzana Jakalová (Czech Republic) // Berlin Biennale– Gabi Ngcobo (South African Republic) // Visual Culture Research Centre – Vasyl Cherepanyn and Natalka Neshevets (Ukraine) // Jindřich Chalupecký Society – Karina Kottová and Tereza Jindrová (Czech Republic) // Biennale Warszawa – Paweł Wodziński, Anna Galas-Kosil and Bartosz Frąckowiak (Poland) // Futura Project – Michal Novotný (Czech Republic) // tranzit.at – Georg Schöllhammer (Austria) // tranzit.cz – Tereza Stejskalová and Vít Havránek (Czech Republic) // Casco Art Institute – Binna Choi (Netherlands) // Plato Ostrava – Marek Pokorný (Czech Republic) // Off Biennale – Hajnalka Somogyi and Borbála (Hungary) // Nha San Collective – Tuan Mami and Chau Hoang (Vietnam) // ETC Gallery – Anna Remešová and Alžběta Bačíková (Czech Republic)

Akce proběhne v anglickém jazyce
Vstup volný
Bezbariérový přístup
Rodiče s dětmi vítáni

Podrobný program akce https://www.facebook.com/ events/2175486452692045/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *