Artalk.cz

TZ: Záběry ze srpna 1968, výstava Praha objektivem tajné policie nebo Ženy v disentu. Památník národního písemnictví pořádá týdenní minifestival Padesát na pátou

Záběry ze srpna 1968, výstava Praha objektivem tajné policie nebo Ženy v disentu. Památník národního písemnictví pořádá týdenní minifestival Padesát na pátou / Malá vila Památníku národního písemnictví / Praha / 5. 11. – 9. 11. 2018

Hlavním tématem minifestivalu je připomínka roku 1968 a jeho událostí Pražské jaro po padesáti letech v pěti dnech – to je motto týdenního minifestivalu Padesát na pátou, který od 5. do 9. listopadu 2018 pořádá Památník národního
písemnictví. V tomto týdnu proběhnou v Malé vile Památníku národního písemnictví (Pelléova 20/70) diskuze, výstavy, besedy a projekce filmů. V pondělí 5. listopadu bude minifestival zahájen promítáním dosud neznámých záběrů ze srpna 1968 režiséra Petera Scheinera a uvedením výstavy Praha objektivem tajné policie Ústavu pro studium totalitních režimů. O svých zkušenostech promluví pamětnice z projektu Ženy v disentu. V dalších dnech se program minifestivalu bude věnovat obrazu Pražského jara v normalizační kinematografii nebo stranickým muzeím. Pořádající Památník národního písemnictví chce minifestivalem připomenout nejen rok 1968, ale také události, kterému tomuto roku předcházely, i ty, které následovaly, a tematicky přispět k výročnímu roku 2018. Vstupné na všechny akce je zdarma, více na www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz.

„Minifestival Padesát na pátou pořádá Památník národního písemnictví k 50. výročí Pražského jara a událostem roku 1968. „Naše motivace byla připojit se k oslavám, ale nevzpomínat jen na velká jména nebo zásadní dějinné události, nýbrž připomenout i ty, na které se v dějinném narativu zapomnělo,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Tereza Arndt. V prvním listopadovém týdnu proběhnou v Malé vile PNP diskuze, výstavy a projekce, kterých se zúčastní členové Centra pro studium populární kultury, členky projektu Ženy v disentu, pamětníci a kurátoři Památníku národního písemnictví. „Vůbec poprvé vystavíme dokumenty z podnikového archivu PNP, budeme
například promítat nepříliš známé záběry režiséra Petera Scheinera ze srpna 1968 nebo se věnovat osudu disidentek. Snažili jsme se vybrat taková témata a příběhy, se kterými se veřejnost nemá příležitost běžně setkat. Rádi bychom pojali rok 1968 komplexněji a přitom se vyhnuli hodnocení,“ uzavírá Arndt.

Minifestival bude zahájen v pondělí 5. listopadu promítáním dobových záběrů ze srpna 1968 a debatou s jejich autorem, režisérem Peterem Scheinerem. Rovněž bude otevřena výstava představující činnost Správy sledování StB Praha objektivem tajné policie z produkce Ústavu pro studium totalitních režimů. Program minifestivalu se bude v dalších dnech věnovat také diskuzi o vztahu Pražského jara ke kultuře a ideologii organizovanou Centrem pro studium populární kultury. Panelovou debatu uzavře promítání filmu Karla Steklého Za volantem nepřítel z roku 1974, zapůjčeného z Národního filmového archivu. Historikové, kurátoři a muzeologové budou další den diskutovat o stranických muzeích a výstavnictví po roce 1948. Z projektu Ženy v disentu, jejichž osudy byly v loňském roce veřejnosti představeny v knize Bytová revolta, se na minifestivalu představí Silvestra Chnápková, Jarmila Johnová a
Jaroslava Šiktancová. „V loňském roce jsme si připomněli 40 let Charty 77 a na knižním trhu doposud neexistuje žádná kniha, která by souborně mapovala práci žen v disentu. Přitom mezi mluvčími Charty byla třetina žen, některé byly mluvčími opakovaně. Ženy v disentu vykonávaly daleko pestřejší škálu činností, než se běžně uvádí. Bez nich by disent nemohl fungovat tak, jak fungoval,“ uvedla Naděžda Straková, jedna z editorek knihy Bytová revolta.

Po debatě bude následovat promítání dokumentu Paní Zdena o Zdeně Erteltové Philipsové, která spolupracovala na vydávání samizdatových edicí, mimo jiné s Ludvíkem Vaculíkem nebo Ivanem Klímou. Promítání uvede režisér dokumentu Petr Kotyk. Program bude zakončen páteční veřejnou debatou a koncertem.

Autorem vizuálu minifestivalu je grafický designér Petr Krejzek a studio ReDesign.

Program minifestivalu

Začátky debat od 18.00 hodin.
Začátky filmových promítání od 20.30 hodin.

Pondělí 5. 11. – Praha skrze objektivy

Představení projektu COURAGE a debata s režisérem Peterem Scheinerem, spojená s promítáním jeho záběrů ze srpna 1968. Moderuje historik Miroslav Michela.
Doprovodný program: výstava Praha objektivem tajné policie z produkce Ústavu pro studium totalitních režimů.

Úterý 6. 11. – 1968: Populární kultura mýtus a kritika

Panelová diskuze se zaměřením na vztah roku 1968 ke kultuře a ideologii organizovaná Centrem pro studium populární kultury. Jaký obraz Pražského jara vytvářely normalizační filmy, jak se vyvíjela jeho historická paměť po roce 1990 a co znamená rok 1968 dnes? Debatovat budou politolog Pavel Barša, sociolog a historik Stanislav Holubec a historici Jakub Machek a Zdeněk Nebřenský.
Doprovodný program: promítání filmu Karla Steklého Za volantem nepřítel (1974).

Středa 7. 11. – Muzea & ideologie

Debata věnující se československým stranickým muzeím, formování a podobám muzejnictví a výstavnictví po roce 1948. Proč je dnes toto téma aktuální? Zúčastní se historik Ondřej Táborský, historik a muzeolog Pavel Douša a další. Moderuje Veronika Rollová.
Doprovodný program: výstava materiálů z 60. let, uložených v podnikovém archivu Památníku národního písemnictví.

Čtvrtek 8. 11. – „Krumpáč nám přeci nevezmou“

O bytových revoltách s disidentkami Silvestrou Chnápkovou, Jarmilou Johnovou a Jaroslavou Šiktancovou. Moderuje Milena Štráfeldová.
Doprovodný program: výstava portrétních plakátů doprovázejících knihu Bytová revolta. Promítání dokumentu Paní Zdena o Zdeně Erteltové Philipsové za účasti režiséra Petra Kotyka.

Pátek 9. 11. – Zakončení

Veřejná debata a hudební zakončení minifestivalu s kapelami Stárneš a Microvomit.

Vstupné na všechny akce je zdarma. Více na www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *