Artalk.cz

TZ: Glass Treasure

Glass Treasure / Czech design store / Praha / 11. 10. – 4. 11. 2018

Kolekce Skleněný Poklad je výsledkem práce etablovaných i začínajících výtvarníků, kteří se od roku 2014 účastní rezidencí, kurzů či sympozií v Huti František na Sázavě.

Huť František v Sázavě je unikátní technickou památkou prezentující vývoj sklářského umění a řemesla v České Republice. Nechal ji postavit v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě její význam klesal a pomalu chátrala.

V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Záchranu Huti František si vzala za své nadace Josefa Viewegha a rekonstruovala ji nákladem 130 milionů Korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu a otevřela v ní dne 7. června 2014 Centrum sklářského umění. K vidění je v něm mimo jiné část unikátní sbírky ateliérového skla vytvořené na Mezinárodních sklářských sympozií IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2015. Centrum též nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost. Centrum sklářského umění provozuje obecně prospěšná společnost CESTY SKLA.

V Czech design store představujeme vybrané práce těchto výtvarníků:

Barbara Jagadics (H), Vladimir Klein (CZ), Emil Kováč(CZ), Erika Leung(CN), Jiří Liška (CZ), Dagmar Petrovická (CZ), Janusz Pozniak (USA), Rob Stern (USA) a Daniel Vágner (CZ).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *