Artalk.cz

denní tisk 10. 10. 2018

Časopis A2 v rubrice Výtvarné umění publikuje text Martina Vrby, který se věnuje dvěma přehlídkám současného slovenského umění. Výstavu Slovenské národní povstání v Galerii Arcimboldo, jejímž kurátorem je Radek Wohlmuth, hodnotí jako veskrze reprezentativní průřez těch nejlepších umělců dané země, kteří se již stihli proslavit v západních zemích, avšak díky české přezíravosti je naše prostředí objevuje až nyní. Vrba se dále podrobně věnuje projektu Viktora Freša Tak tomu říkám koncept (kurátor Leoš Válka), jenž probíhá v galerii DOX. Frešo je podle něj slonem v porcelánu a jeho práci připodobňuje eseji Spiknutí umění Jeana Baudrillarda. Ironizace a defetižace konceptuálního umění, o něž se Frešo snaží, však hodnotí jako utilitární, jelikož umělec demaskuje koncept jeho vlastními zbraněmi a je tak trochu za šaška scény, jenž si však těmito prostředky vybudoval dobrou mezinárodní pozici.

Dnes vychází nové číslo časopisu Art & Antiques, které přináší rozhovor s Petrem Písaříkem nebo recenzi výstavy Františka Kupky z pera Jana Skřivánka.

V Událostech v kultuře České televize byla včera odvysílána reportáž z právě zahájené výstavy Z akademie do přírody (Západočeská galerie v Plzni), jejíž kurátorkou je Katarína Beňová působící ve Slovenské národní galerii v Bratislavě.