Artalk.cz

denní tisk 8. 10. 2018

V rubrice Kultura týdeníku Respekt je publikován text Jana. H. Vitvara s názvem Jak se kalila voda, jenž se zabývá výstavou Lukáše Kalivody Malba vodou probíhající v MeetFactory. Kalivoda vystudoval ateliér skla na pražské UMPRUM, avšak jeho práce se neuzavírá do oborových škatulek a rád překračuje hranice, což Vitvar hodnotí pozitivně a to hned v titulku: „Experimenty Lukáše Kalivody sahají daleko za výtvarné umění – a v tomto vzácném případě to dává smysl“. Překračování hranic zde znamená práci s více méně náhodnými strukturami, které nechává Kalivoda tvořit na papír pomocí ulpívání barev v pomalu se vypouštějící kádi vody. Struktury pak podle Vitvara připomínají „rozvlněnou mořskou hladinu nebo zmrzlou ledovcovou krajinu“.

Týden přináší pohled do výstavy Jiřího Petrboka Hořící srdce (kurátor Otto M. Urban), jež probíhá ve Veletržním paláci (NGP). Klára Čikarová v článku Zmutovaní hrdinové pohádek nejprve detailně popisuje morbidní a apokalyptické vize Petrbokových obrazů, jež pracují s dobře známými a všemi milovanými motivy oblíbených večerníčkových postaviček. Petrbok tak pomocí těchto ikonických pohádkových bytostí, jako je Maková panenka, Krteček, Ferda mravenec a brouk Pytlík komentuje i aktuální politické dění. Čikarová dále dává do souvislosti Petrbokovu výstavu s výstavou jeho žáků Andrey Lédlové a Jakuba Tytykala, jež probíhá v Trafo Gallery.

Události v kultuře České televize včera přinesly hned tři reportáže týkající se výtvarného umění. První se věnuje 13. ročníku sklářského sympozia v Novém Boru. Události se dále věnují dražbě díla Epose 257 s názvem 3080 transakcí, které bylo v Obecním domě vydraženo za rekordní 1 364 000,- Kč. Nakonec pořad přináší reportáž z výstavy Jeana-Michela Basquiata, jež probíhá v Nadaci Louise Vuittona v Paříži.

Komentáře

    • eda

    Velice dobře popsaná práce (Klára Čikarová v článku Zmutovaní hrdinové pohádek nejprve detailně popisuje morbidní a apokalyptické vize Petrbokových obrazů) zdivočelého malíře, kde za deset let nikdo nebude vědět co nám chtěl říci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *