Artalk.cz

TZ: Minulost v současnosti

Minulost v současnosti / Galerie SUPERMARKET wc / Karlovy Vary / 4. 10. – 23. 11. 2018 

Ve čtvrtek 4. října od 17:00 bude v karlovarské galerii SUPERMARKET wc zahájena výstava s názvem Minulost v současnosti – vzpomínky přicházejí a emoce ožívají (1968) aneb jak vzniká kniha. Jedná se o zachycení doby během okupace v roce 1968 na Karlovarsku. Součástí vernisáže bude i křest knihy.

Karlovy Vary, Ostrov, Jáchymov a Most. Zápisky. Psací stroj. Negativy. Fotografie. Vzpomínky. Vše tajně ukryté. Přijďte nahlédnout do vzpomínek Zdeňka Laštůvky a jeho manželky Alžběty. Dozvíte se, jak z poskytnutých materiálů vzniklo dílo zachycující události a atmosféru těch dní a nocí. Po padesáti letech se vzpomínky odkryjí. Na výstavě bude možné nahlédnout do procesu tvorby autorky knihy Moniky (vnučky Zdeňka Laštůvky),

„Od chvíle, kdy se mi dostaly do rukou materiály psané na stroji a negativy umístěné v sešítku, které doposud nikdo nevyvolal, jsem věděla, že to musím zrealizovat. Zápisky byly potřeba přepsat do elektronické podoby. Z negativů vytvořit pozitivy a fotografie přiřadit k textu. Měla jsem tu možnost být první, která negativy viděla v plné kráse a odhalila tím doposud skryté. Byla by škoda vše nechat jen v šuplíku.“ říká Monika Myslivečková.

Dále se seznámíte krok po kroku s tím jak vzniká kniha, co vše je k tomu potřeba a sami si v galerijní dílně vyzkoušíte retro technologie – psaní na stroji, kopírák, propisoty atd. Můžete nám na zdi galerie, která je součástí expozice, zanechat vzkaz jako lidé před 50 lety.
Výstavu můžete navštívit v galerii SUPERMARKET wc v centru Karlových Varů od 4. října do 23. listopadu, každý všední den od 13:00 do 18:00.

Díky cenným zápiskům z období invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a negativům pořízených dědečkem, Zdeňkem Laštůvkou, se podařilo vytvořit ucelené dílo. Kniha Proč? Proč? Proč!, která zachycuje fakta podložená nahrávkami z rádia či televize i autentickou zpověď. Součástí knihy jsou fotografie pořízené během dnů okupace v Karlovarském kraji.

Citace z knihy Proč? Proč? Proč!:
„Lidé, probuďte se! Píše se přece rok 1968. Rok, který se zapíše do lidských dějin jako rok nejhorší zrady. Skončil šestý den okupace, šestý den bezpráví v srdci Evropy. Co bude zítra? Pozítří?“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *