Artalk.cz

denní tisk 4. 10. 2018

Ve vídeňském Kunsthistorisches museu byla otevřena výstava děl Pietera Brueghela staršího. Jedná se o doposud nejobsáhlejší představení díla jednoho z nejvýznamnějších vlámských umělců 16. století. Podařilo se shromáždit obrazy, grafiky i kresby z celého světa. Výstava představuje rovněž cenná zjištění restaurátorských průzkumů. Více v článku Kateřiny Farné v deníku Právo.

„Trio tvůrců se prostřednictvím svých děl zamýšlí nad zánikem a vzkříšením nehmotného i hmotného světa. Proto často coby fundament svých prací využívají staré a dávno vysloužilé věci, odpad či materiály denní potřeby,“ charakterizuje Jan Šída v Právu dílo Xénie Hoffmeisterové, Jaroslava Urbánka a Michala Šaršeho, kteří vystavují v kostele Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích, jež spravuje zdejší Severočeská galerie.

Pavel Vokatý se v Lidových novinách vrací k osudům ateliéru Hany Wichterlové na pražském Újezdě. Místo, kde sochařka žila a tvořila je na pozemcích městské části Praha 1, od které by ho rád odkoupil magistrát a domek se zahradou opravil. Před několika týdny byl ateliér prohlášen kulturní památkou, čímž se cesta k záchraně domu nepochybně usnadnila.

V pražské Ville Pellé jsou vystaveny ilustrace, kresby a komiksy Bohumila Bimba Konečného. „Ve 40. a v 50. letech určitě snese srovnání s tehdejší světovou produkcí v těch žánrech, jimž se věnoval. Bylo to jenom shodou okolností a historickou situací, jaká tehdy existovala, že jeho práce zapadla,“ míní Marek Gregor v Reflexu.

Události v kultuře na ČT art informují například o tom, že českou účast na benátském bienále zastoupí Stanislav Kolíbal, Národní památkový ústav udělil ceny Patrimonium pro futuro, nebo že před Národním muzeem skončila první etapa rekonstrukce tzv. Palachova pylonu.