Artalk.cz

TOP Týdne 24.–30. 9. 2018

Probíhá Den architektury, Jan Merta uměleckou cestou vyjádřil své politické postoje a v Tate Modern začala výstava finalistů Turner Prize, jejichž nominace se nevyhnuly kontroverzi.

1/ Od 28. září do 4. října probíhá Den architektury

Spolek Kruh, zaměřující se od roku 2001 na propagaci architektury, pořádá spolu s řadou místních iniciativ osmý ročník festivalu Den architektury. V desítkách českých měst, ale i v několika slovenských, jsou zpravidla zdarma pořádány komentované prohlídky historické i současné architektury a veřejného prostoru. Tématem letošního ročníku přehlídky je 100 let od vzniku Československa. Představeny jsou proto především stavby z doby první republiky, nezanevřelo se však ani na současnou oceňovanou architekturu. Již tradičně ve stejné době probíhá rovněž filmový festival Film a architektura, v rámci kterého je v Praze, ale i v regionech možné zhlédnout řadu titulů věnujících se architektuře i veřejnému prostoru. Zvláštní sekce je letos věnována Japonsku nebo osobním příběhům lidí zabydlujících architektonicky výjimečné stavby.

2/ Jan Merta a jeho nápis před stánkem hnutí ANO 2011

Facebookový profil časopisu Art+antiques upozornil na aktivistický počin malíře Jana Merty, který 26. září vyjádřil v Praze na Andělu své politické postoje. Před volební stánek hnutí ANO začal psát text Babiš podvádí a podvede i vás. Česká republika nepotřebuje führera. Jděte k volbám! Před dokončením ho však policie odvezla k výslechu. Dle vyjádření umělcovy ženy Lenky zůstal Merta na služebně do půlnoci a slíbil, že nápis smyje. Zbytky textu dalšího dne skutečně odstranil, ovšem s transparentem na zádech hlásajícím: Na policii ČR jsem včera slíbil, že odstraním hmotnou stránku Babiše jako podvodníka z chodníku. A slovo dělá muže. PS: Nehmotná stránka je nesmytelná. Takže pardon! Jan Merta patří mezi nejprodávanější české umělce. V poslední době mu byly uspořádány úspěšné výstavy v Galerii hlavního města Prahy nebo ve Fait Gallery v Brně.

3/ Začala výstava finalistů Turner Prize 2018

Jedna z nejznámějších uměleckých cen současnosti představuje v galerii Tate Modern čtyři nominované umělce působící ve Spojeném Království. Letošní porota (editor ArtReview Oliver Basciano, ředitelka Kunsthalle Basel Elena Filipovic, ředitelka nadace Hoult-Smithson Lisa Le Feuvre a spisovatel Tom McCarthy) vybrala čtyři umělce pracují v médiu videa. Interdisciplinární tým Forensic Architecture, Naeem Mohaienem, Charlotte Prodger i Luke Willis Thompson pracují s otázkami identity, nerovnoprávnosti, politiky nebo kolonialismu. Snímek posledního nominovaného, portrétující černošskou ženu Diamond Reynholds, jejíž partner byl zastřelen policistou, se stal terčem kritiky londýnského uskupení BBZ London. Thompson jako běloch (ačkoliv se sám prezentuje jako „barevný“ kvůli svým polynéským kořenům) dle protestujících nemá právo profitovat na utrpení černochů. Přehlídka je jinak v britském tisku vnímána poměrně rozporuplně – viz Guardian, Frieze nebo Independent.


Foto č. 1: Den architektury 2018; foto č. 2: Jan Merta malující nápis, facebook časopisu Art+antiques; foto č. 3: Luke Willis Thompson, autoportrait, 2017. Installation view, Chisenhale Gallery. Commissioned by Chisenhale Gallery and produced in partnership with Create. Courtesy of the artist. Photo: Andy Keate.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *