Artalk.cz

denní tisk 27. 9. 2018

V Lidových novinách vychází recenze Jiřího Machalického na výstavu Difficult ceremony v Galerii U Betlémské kaple. Výstava je zaměřena na neoficiální umění let 60., 70. a 80. s přesahem do začátku 90. let. Machalický vyzdvihuje především to, že výstava přehledně a uceleně představuje návštěvníkům umění poznamenané paradoxností situace, kdy umělci byli na jednu stranu omezováni komunistickým režimem, na stranu druhou v soukromí svých ateliérů mohli tvořit díla bez závislosti na galerijních institucích či kurátorech.

Klára Čikarová se ve své recenzi pro časopis Instinkt zaměřila na výstavu Petr Písaříka v Galerii Rudolfinum. Na výstavě nachází klady i zápory, v konečném hodnocení se ale lehce kloní spíše k názoru, že záporné aspekty mohou převážit. „Jeho práce nemá jednotný styl. Jednou je funkcionalisticky strohý či odkazuje ke Gočárově kubistickému nábytku, jindy maluje kýčovité ornamenty barevnými flitry. Jednotlivá díla možná osloví diváky různého vkusu, jako celek ovšem výstava působí roztříštěně a nesourodě. U výtvarníka vycházejícího z postmoderny šlo asi o záměr, divák se ale může cítit zmateně.“

Jana Pavlová pro přílohu Literárních novin Harmonie života připravila rozhovor s Janem Jeništou. Díla z jeho sbírky jsou významnou měrou zastoupena na výstavě Českých center Brusel v Praze, Picasso ve Varšavě a rozhovor je nejvíce zaměřen právě na porovnávání polského a českého designu. „V podstatě všichni českoslovenští a polští designéři, jejichž tvorba je na výstavě zastoupena, byli za poslední půlstoletí takřka zapomenuti. Mnohé z jejich návrhů přitom dokážou i dnes zaujmout svěžestí nápadů a neotřelým zpracováním, pokrokovostí technického řešení a nadčasovou vizualitou.“

Pavel Vokatý upozorňuje čtenáře Lidových novin na festival ilustrace Lustr, který proběhne od 4. do 10. října v Praze. Jedná se o pátý ročník tohoto festivalu, avšak o první ročník, který má jednotné téma, které zní Město, jeho hrdinové a umělá inteligence. Většina z téměř 50 výtvarníků, kteří se letošního Lustru zúčastní, pochází z Česka nebo Slovenska, najde se mezi nimi ale i zahraniční zastoupení – například izraelský ilustrátor Ori Toor nebo Španěl Miguel Ángel Camprubí López či  Američanky Beatriz Ramosová a Judy Mamová.

Recenzi na výstavu děl Bohumila Konečného ve Ville Pellé napsal pro deník Právo Jan Šída. „Výstava, jež v podstatě kopíruje umělcův životní příběh plný zklamání, zrady i nadějí, nám ukazuje jeho talent v celém pestrobarevném spektru výtvarných stylů.“ píše Šída na úvod svého hodnocení a přidává stručný výčet jednotlivých děl. Zejména pak vyzdvihuje genialitu Konečného práce, která je tím hlavním, co je z výstavy patrno.

U příležitosti oslav 90. narozenin Věry Machoninové představuje Zdeněk Lukeš v příloze Pátek Lidových novin život i dílo této významné architekty. Jejími pravděpodobně nejznámějšími díly jsou obchodní dům Kotva, hotel Thermal v Karlových Varech a kulturní dům v Jihlavě. Lukeš zároveň v článku upozorňuje na současný špatný technický stav těchto staveb a připomíná tak jedno z témat v současnosti často přetřásané otázky brutalismu na našem území.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *