Artalk.cz

denní tisk 24. 9. 2018

V novém vydání časopisu Respekt píše Jan H. Vitvar o malířkách Květě a Jitce Válových. Článek z větší části čerpá z prohlídky jejich kladenského domu, který dnes vlastní a spravuje dlouholetá přítelkyně umělkyň Marie Vydrová. Díky její péči se podařilo nejen dům, ale i archiv, který v něm zůstal, udržet v co nejautentičtější a nejkomplexnější podobě i po smrti obou sester. Ve spolupráci se sochařkou a kurátorkou Dagmar Šubrtovou a výtvarníkem Jankem Rousem chce nyní Vydrová archiv utřídit a zpracovat a z domu výhledově zřídit muzeum.

V pražském Museu Kampa právě probíhá výstava významné grafické série La Suite Vollard od Pabla Picassa, informuje Klára Čikarová v časopisu Týden. Série zachycuje sedm let Picassova života skoro až deníkovou formou, reflektuje nejen jeho životní osudy, ale i občanskou válku ve Španělsku, a v Čechách je vystavena vůbec poprvé. Výstava potrvá až do 15. ledna příštího roku.

Vlasta Hradilová přináší v regionální mutaci Práva informace o výstavě fotografií z pozůstalosti Vlastimila Oliho Hecla. Designérka Zuzana Korábová a fotograf Aleš Mynář, kteří archiv zpracovávali, představují výsledky své práce na Staré radnici v Hranicích, kde Hecl dlouhodobě žil.

Jana Plechatá v regionální mutaci Mladé fronty DNES přináší reportáž z šestého ročníku uměleckého sympozia a tvůrčích dílen, který se odehrál na letohrádku v Ostrově u Karlových Varů. Hlavním tématem byla recyklace. „Snažila jsem se, aby se neopakovaly jednotlivé techniky. Spousta výtvarníků tvoří například z PET lahví a já chtěla, aby u nás každý představoval něco jiného a vzájemně si nekonkurovali. Přednost dostali ti, kteří měli připravenou výtvarnou dílnu.“ uvedla vedoucí kurátorka Zdeňka Bílková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *