Artalk.cz

TZ: Mezinárodní soutěžní sklářská výstava Stanislav Libenský Award 2018 vyhlásila vítěze

Mezinárodní soutěžní sklářská výstava Stanislav Libenský Award 2018 vyhlásila vítěze / Centrum současného umění DOX / Praha / 20. 9. 2018

Mezinárodní porota udělila ceny v rámci jubilejního 10. ročníku prestižní soutěžní výstavy a ceny Stanislav Libenský Award. Té se každoročně účastní mladí umělci bakalářského nebo magisterského studia z celého světa, kteří ve své závěrečné práci pracovali se sklem. Letos se přehlídky zúčastnilo 32 umělců ze 17 zemí světa – mimo jiné z USA, Japonska, Číny nebo Indie. Výstava je v Centru DOX k vidění do 19. 11. 2018.

Mezinárodní soutěžní přehlídka a cena Stanislav Libenský Award je impulsem k setkávání a vzájemné inspiraci i příležitostí porovnávat různé způsoby práce a prezentovat svou tvorbu mezinárodnímu publiku. Veřejnosti nabízí možnost seznámit se na jednom místě s tvorbou nejmladší generace sklářských výtvarníků z celého světa a nahlédnout tak do budoucnosti oboru, který má v Čechách dlouhou tradici.

„Kvalita soutěžních prací je velmi vysoká. Reprezentuje širokou škálu uměleckých přístupů. V každém případě bylo pro komisi velmi obtížné vybrat tři vítěze. Nakonec jsme je vybrali s vědomím, že sklo může být tradičním materiálem, ale také fungovat jako prostředek konceptuálního umění. Gratulujeme!“, uvedl předseda letošní mezinárodní poroty Vesa Varrela, finský umělec a designér, který je považován za ikonu postmoderního sklářství.

Na základě hodnocení odborné poroty byla z více než tří desítek účastníků vybrána trojice vítězů.

Autorem vítězné práce nazvané Projekt sukulenty – Individuální rozmanitost je čínský umělec Yunxiao Wang.

Komentář poroty: Individuální rozmanitost je příkladem sociálního projektu. Autor vytvořil soubor rozličných drobných plastik. Stejné tvary – menší či větší, ale v různých barvách. Ale umělec v tom nebyl sám, spolupracoval s dalšími lidmi. Převedl sklo jako komunikační nástroj. Sklo nás může spojovat.

Hlavní cenou pro vítěze je třítýdenní pobyt ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA.

Druhé místo obsadila Judith Roux z Francie s dílem Na cestě.

Komentář poroty: Co je to sklo? Odrazy, stíny a v případě umění Judith Roux velmi zajímavá kombinace linií a architektonických struktur, které pracují s prostorem a světlem.

Jako třetí se umístil Eric Hess z USA s prací nazvanou Křehké.

Komentář poroty: Erikova práce kombinuje dva transparentní materiály – led a sklo. Zachytil tak pomíjivost a křehkost života. Evokuje téma, které nás provází po mnoho tisíciletí. Okamžik našeho zrození je počátkem naší konečné cesty. A pro každého z nás je to cesta, jejíž délku neznáme.

Zvláštní cena poroty byla letos udělena dvěma umělcům ze Slovenska. Pavol Barkóci zaujal porotu svou prací nazvanou Vztahy, Ján Mýtny jr. pak dílem Myšlení jako součást přírody.

Mezinárodní soutěžní přehlídka a cena Stanislav Libenský Award je poctou významnému českému sklářskému výtvarníkovi Stanislavu Libenskému. Ten společně s Jaroslavou Brychtovou rozvinul techniku tavení skla ve formě, která jim umožnila vytvářet monumentální a nadčasové objekty a otevřela cestu k volné umělecké tvorbě uměleckých sklářů po celém světě.

Mezinárodní odborná porota

Dr. Barbara Banaś / historička umění, kurátorka oddělení keramiky a skla v Národním muzeu v polské Vratislavi

Milan Hlaveš / vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze

Vesa Varrela / finský sklářský výtvarník, ikona postmoderního sklářského umění světového významu

Jeff Zimmer / sklářský výtvarník původem z USA, který v současné době tvoří ve skotském Edinburghu.

Odborný garant Milan Hlaveš, vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze (UPM)

Vystavující umělci / Exhibiting Artists

Alicja Granat (Polsko), Aurelija Vainiūtė (Litva), Bc. Martina Fabiánová (ČR), Berger Gaby (Belgie), Bhimanshu Pandel (Indie), Dana Tannhauser (Izrael), David Černý (ČR), Dawid Stroyny (Velká Británie), Edite Zulke (Lotyšsko), Emilia Marcjasz (Polsko), Eric Hess (USA), Jade Usackas (Kanada), Ján Mýtny (Slovensko), Jana Němcová (ČR), Jeounghee Kim (Francie), Judith Roux (Nizozemí), Li Chengyu (Čína), Maarja Mäemets (Estonsko), Marcela Šilhánová (ČR), Monika Kozłowska (Polsko), Nikola Čermáková (ČR), Pavla Sedláková (ČR), Pavol Barkoci (Slovensko), Paweł Palewicz (Polsko), Petr Jambor (ČR), Sebastian Kitzberger (ČR), Siyu Zhuang (Čína), Ulrika Barro Levén (Švédsko), Yunxiao Wang (Čína), Xinbo Wang (Čína), Yuka Okamoto (Japonsko), Zdeňka Fusková (ČR)

Výstava je pro veřejnost otevřena v Centru DOX ve dnech 21. 9. – 19. 11. 2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *