Artalk.cz

Obce a města UNESCO nechtějí, aby Praha zmizela ze seznamu památek

Představitelé dobrovolného svazku obcí České dědictví UNESCO se dnes v Českém Krumlově shodli, že by byla škoda, kdyby Praha přišla o statut UNESCO. Jednali o kritickém dopise, který do Prahy poslal Výbor světového dědictví UNESCO kvůli možnému ohrožení Pražské památkové rezervace. Žádné doporučení ale zástupcům Prahy dnes nedali. ČTK to dnes po valné hromadě sdružení České dědictví UNESCO řekla jeho ředitelka Michaela Severová.

Podle zdrojů ČTK připravilo město Praha dopis pro ministra kultury Antonína Staňka, kterým na dopis od UNESCO reaguje. Ředitel odboru památkové péče magistrátu hlavního města Prahy Jiří Skalický dnes nechtěl informaci pro ČTK jakkoli komentovat.

V rozhodnutí, které Výbor světového dědictví UNESCO na začátku července přijal v Bahrajnu a adresoval Praze, vybídl k tomu, aby Praha posílila památkovou péči a správu památek. Důvodem podle UNESCO je, aby nebyly ohroženy mimořádné kulturní hodnoty historického jádra Prahy.

„Starostové chtěli slyšet informace, jak je to doopravdy, aby si udělali představu, nikoli pouze z médií, ale od zástupců Prahy. Panuje shoda na tom, že to jsou záležitosti jednotlivých členských měst a UNESCO, nikoli našeho sdružení. Starostové řekli, že drží palce a že bychom samozřejmě neradi o Prahu přišli, to je jisté. Žádné doporučení ale starostové nedali,“ řekla ČTK Severová, která pracuje jako vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu města Litomyšl.

Zástupci 12 měst a obcí, které jsou zapsané na seznamu UNESCO, dnes mluvili také o větší spolupráci s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj. „Chceme dál využívat program Podpora pro památky UNESCO, kde ubývá peněz, mluvili jsme o tom, jak tam ty peníze zpátky dostat. Nově spolupracujeme i s ministerstvem zahraničních věcí: chtějí, abychom dělali něco společně pro diplomaty, protože správně cítí, že památky UNESCO jsou výkladní skříní celé České republiky,“ řekla Severová.

Kolik peněz český stát dává formou grantů a dotací městům zapsaných na seznamu UNESCO, nedokázala Severová vyčíslit. Podle ní ale pomáhá status UNESCO při žádostech o peníze z programu IROP.

České dědictví UNESCO je dobrovolný svazek obcí a měst České republiky na jejichž území je památka zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *