Artalk.cz

TZ: Dita Pepe

Dita Pepe / Love in progress / Galerie Polagraph / Praha /25. 9. – 23.11

Galerie Polagraph Vás zve na výstavu připravenou ve spolupráci s fotografkou Ditou Pepe. Vystaven bude jedinečný soubor fotografií připravený právě pro Polagraph a focený na dnes již unikátní formát instantních peel apart filmů.

Při práci na souboru užívala autorka historický fotoaparát Polaroid 101 z poloviny 60. let.

Dita Pepe / Love in Progress

Definice lásky je subjektivní záležitostí. Každý do ní promítáme svoje vlastní zkušenosti, citlivost, schopnosti lásku cítit, vnímat, vidět.

Nejen krize středního věku, ale i fenomén virtuálního života mi byl impulsem začít se tématem intenzivně zabývat a nacházet – nejen pro sebe – nové definice.

Série, kterou jsem pro Polagraph vytvořila společně s mými dvěma dcerami Idou a Elou, by měla ukázat malý fragment pohledu na téma mateřské lásky. Jedná se o experiment volně inspirovaný kontroverzní metodou newyorské psycholožky Marthy Welch, která v 70. letech přišla s tím, že pomocí pevného, ale neagresivního objetí, jsme schopni řešit problémy narušených vazeb. Metoda však našla řadu odpůrců. Česká psycholožka Jiřina Prekopová vytýkala metodě nedostatek empatie vůči dítěti a absenci bezpodmínečné lásky a sama jí vypracovala vlastní etické principy. Terapii pevným objetím podle Prekopové si nechala v roce 2000 patentovat.

Navzdory chybějící osobní zkušenosti s touto metodou cítím, jak diskutabilní může programový fyzický kontakt být – stejně jako křehká forma lásky mezi matkou a dcerou.

Dita Pepe (*1973)

Dita Pepe vystudovala na Slezské univerzitě magisterské studium fotografie a aktuálně je jedním z vyučujících fotografie na ITF.

Dříve se věnovala reportážní fotografii, občasně se zabývá fotografií módy. Je autorkou cyklu inscenované portrétní fotografie Autoportréty, ve kterém se vyfotografovala s ženami různého věku, charakteru i společenského postavení. Ve své fotografické tvorbě také spolupracuje se svým partnerem Petrem Hrubešem.

Kniha Intimita (2015), na které pracovala s Barborou Baronovou, byla oceněna první místem na Magnesia Litera 2016 v kategorii „Litera za nakladatelský čin“. Stejná kniha získala i druhé místo v kategorii „Autorské knihy“ v soutěži Nejkrásnějších české knihy 2015 pořádané Památníkem národního písemnictví a Ministerstvem kultury České republiky. Kniha „Dita Pepe Self-portraits“ je zastoupena ve sbírkách zahraničních muzeí jako Metropolitan Museum of Art, SAIC, Brooklyn Museum a další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *