Artalk.cz

22. 9. 2018 / Keplerovo tajemství (program k výstavě Vladimíra Škody)

Keplerovo tajemství (program k výstavě Vladimíra Škody) / Galerie hlavního města Prahy: zámek Trója / Praha / 22. 9. 2018

GHMP vás srdečně zve na odpolední doprovodný program Keplerovo tajemství, který pořádáme v rámci výstavy Vladimíra Škody – Harmonices Mundi, Johannes Kepler.

PROGRAM
• 14:00 Procházka barokní zámeckou zahradou s výkladem o venkovních sochařských dílech, které spojuje mimořádný ikonografický program. Náměty z antické mytologie a barokní smysl pro skryté významy symbolů se často vztahují i k astrologii a nebeským tělesům. Provádí Marie Foltýnová, kurátorka veřejné plastiky GHMP.

• 15:00 Přednáška astrofyzika Jana Veselého „Keplerovo tajemství aneb Hudba sfér“
Johannes Kepler na začátku 17. století vyšel z Platónova a Pythagorova učení a od Kosmického tajemství dospěl až k „teorii všeho“ – Harmonii světa založené na principu zvaném Musica, který v antickém Řecku představoval jednotu veškerého umění a vědění. Zároveň položil matematický základ současné nebeské mechaniky, potažmo našeho poznání Vesmíru. Prostřednictvím tohoto historického příběhu pochopíme, jak přesně, byť intuitivně, Keplerovo učení odráží ve svém díle Vladimír Škoda. A uslyšíme barokní hudbu, včetně hudby sfér, již do not zapsal sám Johannes Kepler.
& Koncert cellového dua Věry Krajčové a Ivana Lukačiny.

• 16:30 Dokument o Vladimíru Škodovi (režie Jaroslav Brabec, 12 min.)

• 17:00 Komentovaná prohlídka výstavy Harmonices Mundi s Vladimírem Škodou.

• 13:00–18:00 Výtvarný workshop v eko-ateliéru na téma Zrcadlení v prostoru pro všechny věkové kategorie k výstavě Harmonices Mundi / Johannes Kepler s lektrokami GHMP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *