Artalk.cz

denní tisk 13. 9. 2018

Judita Matyášová pro Lidové noviny zrecenzovala výstavu Slovenské národní povstání v pražské Galerii Arcimboldo. Zdůrazňuje, že název výstavy odkazuje nejen ke konkrétní historické události, ale i faktu, že komplexnější představení slovenské tvorby nebývá v českém prostředí obvyklé. U příležitosti výročí vzniku Československa se ale v Praze sešly dvě slovenské výstavy zároveň – tou druhou je Tatr(o)man v Galerii českých center – a Matyášová proto nabízí jejich porovnání.

Recenzi na další výstavu, tentokrát Slibuji věrnost republice v Leica Gallery, napsal Jan Šída pro deník Právo. Výstava chronologicky i tematicky představuje oficiální portréty prezidentů od Masaryka po Zemana, a její největší devízou je podle Šídy místy nechtěná komičnost fotografií, která „přibližuje hlavy státu nejen coby odtažité, vážné a někdy i důstojné politiky, ale i jako obyčejné smrtelníky“.

V Mladé frontě DNES vyšel rozhovor Pavla Křivohlavého s ředitelem litomeřického muzea Tomáše Wiesnerem. Rozhovor je zaměřený na skandál, který muzeum postihl před šesti lety, kdy po nástupu Wiesnera do funkce vyšlo najevo, že z muzejních sbírek zmizelo více než 10 tisíc předmětů. „Nejvíc práce tu odvedla policie. Například při jedné domovní prohlídce byl objeven větší počet našich sbírkových předmětů a následně nám byl policií vrácen. Avšak v záplavě toho, co chybí, to je pouze zlomek.“

V centru Prahy stojí od 70. let „tajný“ památník Jana Palacha, píše v Mladé frontě DNES Pavel Švec. Jedná se o velký černý pylon, stojící mezi budovou bývalého Federálního shromáždění a pražskou magistrálou, jehož autorem je Karel Prager. Již v době jeho vztyčení neoficiálně kolovala informace, že se jedná o Palachův památník, teprve nyní byl ale nalezen přímý důkaz. „Narazil jsem na to v podstatě náhodou. Dostal jsem z Národního muzea krabici dokumentů, a přitom jsem narazil na zápisy Pragerova pražského ateliéru GAMA. A tam se výslovně hovoří o plné rehabilitaci Palachova pylonu, takto přímo to autor pojmenovává.“ uvedl sochař a restaurátor Antonín Kašpar.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *