Artalk.cz

denní tisk 11. 9. 2018

S nastupujícím podzimem střídá rok 1968 připomínka dalšího tzv. osmičkového výročí, roku 1918. Západočeská galerie v Plzni připravila ve výstavní síni 13 novou výstavu, zabývající se plzeňským uměleckým životem mezi lety 1914 – 1938. „Nejedná se o expozici typickou pro galerijní prostředí. Představujeme zde spíše kulturně historickou esej o vlivu ideí a kulturní atmosféry mladého Československa na regionální prostředí v Plzni.“ uvedl kurátor Petr Jindra. Informace přinesl Jan Vitinger v Mladé frontě DNES.

V souvislosti s výročím vzniku první republiky se rozhodlo středočeské hejtmanství věnovat na opravu vybraných památek v kraji 30 milionů korun, píše Marek Kočovský v Mladé frontě DNES. Podmínkou daru bylo, že objekt, pro jehož opravu budou peníze použity, musí mít společenské využití. Mezi příjemci dotace jsou například huť Barbora v Jinci, Muzeum Poblanicka, hradiště Budeč nebo zámeček v obci Žáky.

V Lidových novinách vyšla recenze Jiřího Machalického na výstavu Tomáše Rullera v Galerii hlavního města Prahy. Kromě shrnutí umělcovi tvorby zmiňuje Machalický také brněnskou výstavu, jelikož obě výstavy jsou součástí jednoho projektu. „Je samozřejmé, že řada prací se představuje jen v dokumentaci, jak to často u konceptuálních umělců bývá. Instalace výstavy se od brněnské také značně liší způsobem, jakým je nutné nakládat s rozdílným prostorem. Ten pražský je výrazněji a rozmanitěji členěn, což autorově tvorbě svědčí.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *