Artalk.cz

TZ: Mechanical

Mechanical – výstava studentů a čerstvých diplomantů Ateliéru produktového designu UMPRUM na Design September v Bruselu / Pražský dům Brusel / Brusel, Belgie / 6. 9. – 30. 9. 2018

Ateliér produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se na Design September v Bruselu představí již posedmé. Tentokrát si připravil hravou instalaci plnou strojků a tradičně vyráběných zařízení Mechanical.

V současné době rozšíření počítačových dovedností a programů, získávají studenti stále lepší nástroje a možnosti, které jim otvírají nové kreativní prostory. Je ale pochopitelné, že fokus na virtuální prostředí často znamená i ztrátu řemeslné zručnosti a především ztrátu kontaktu s výrobním prostředím.

„Návratem k analogovým technologiím, kresbě, skicování a tvorbě modelů v různých typech dílen jsme chtěli ve studentech podpořit materiálovou „citlivost“ a pochopení historických souvislostí.  Naše prezentace se zaměřuje na mechanický pohon různých výrobků či výtvarných objektů“, říká k zadání jeden z vedoucích ateliéru prof. Jan Němeček.

Studenti Ateliéru produktového designu pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové se zadání chopili s velkou chutí a kreativitou. Vytvářeli hodiny, gramofony, hračky či pohyblivé skulptury, které využívají „vnitřnosti“ starých budíků, šicí stroje, mechanické natahovací hračky.

„Věříme v hravost, ale i brutální estetiku strojů, která nám může pomoci rozšířit naše virtuální obzory. V naší prezentaci se zaměřujeme také na spolupráci s výrobci, například gramofony studentů v bakalářském studiu byly vytvořeny s legendárním tvůrcem Hi-Fi techniky SEV Litovel, který je celosvětově uznávaný. Petr Vykoukal i Matěj Coufal zaujali rakouského distributora — firmu Pro-ject, která s litovelskou firmou dlouhodobě spolupracuje“, říká druhý vedoucí prof. Michal Froněk.

Další z analogových postupů při výrobě, který se na letošním Design September představí, je diplomní projekt Johany Němečkové – sedací venkovní nábytek pro firmu Meyto. Aktuální tvarosloví, použitá technologie, ale i tlumená barevnost zaujala už na letní prezentaci v rámci školní výstavy UMPRUM.

Dominik Novák z prvního ročníku vytvořil ready-made objekt ze starého mechanického gramofonu na kliku. Jeho autodráha nás vrací o pár desítek let zpět, do doby, kdy si děti hrály v „reálném“ světě.

V neposlední řadě mohou návštěvníci „ochutnat“ design Jakuba Jarcovjáka, který navrhl pro firmu Ambiente přenosný gril inspirovaný tradičním vařením na otevřeném ohni.

Zkrátka znovu zpět! Mechanical.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *