Artalk.cz

TZ: Libuše Jarcovjáková

Libuše Jarcovjáková / Kimochi: Postele a pokoje / Galerie Fotografic / Praha / 7. 9. – 21. 10. 2018

„Česká Nan Goldin“ či „máma snapshotů v Čechách“ – Libuše Jarcovjáková – v Galerii Fotografic představí formou velkoformátové projekce dosud nepublikovaný projekt Kimochi: Postele a pokoje, který i přes svou nahodilou strukturu vykazuje prvky unikátního časosběrného dokumentu. Projekce bude doplněna jedinečným hudebním doprovodem od Jakuba Kudláče, významného tvůrce české filmové a divadelní hudby a také pedagoga na pražské FAMU.

Ačkoliv tvorba Libuše Jarcovjákové může nabízet a snese srovnání s fotografickými soubory významných světových fotografů, vždy se jedná o unikátní a především ryze autentickou intimní výpověď. O ní, o lidech které potkala, o místech na kterých byla, o postelích ve kterých spala. Berlín, Tokio, Detroit, Praha, ale i Ústí nad Labem, Příbor nebo Želiv.

„Listuju svým životem. Vcházím do prázdných pokojů, vidím prázdné postele. Vidím pokoje plné divných věcí, postele ve kterých spí divní lidé. Cizí pokoje v cizích městech. Přechodný domov, hotel, ubikace. Postele, kde mi bylo dobře. Nebo taky ne. Už nevím, kde to bylo, kdo tam se mnou byl. Zůstal jen obraz. Obrazy.“ Libuše Jarcovjáková

Libuše Jarcovjáková (*1952, FAMU), undergroundová autorka mnohých literárních i fotografických deníku z 80. let se sama popisuje takto: “Fotografka, učitelka fotografie. Chodím a dívám se. Prošla jsem mnoha životními zkušenostmi, mám za sebou pády i vzestupy. Stala jsem se součástí různých společenství – snad kvůli jisté dávce empatie, která ke mně patří. Fotografovala jsem a fotografuji pořád a všude. Výsledkem je cosi jako kontinuální subjektivní dokument, často autobiograficky laděný.”

Výstava probíhá v rámci letošního Fotograf Festivalu a nabídne tak doprovodný program ve formě komentované prohlídky s autorkou 3. října 2018. www.fotografestival.cz/2018/

Samotná vernisáž je již tradičně součástí Betlémské kulturní noci, sousedské akce plné různorodého kulturního i gastronomického programu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *