Artalk.cz

denní tisk 3. 9. 2018

Petr Kubát v jihočeské MfDnes zve do budějovického Domu umění, kde ve středu začne výstava významného izraelského umělce Nahuma Teveta. Pro galerii vytvořil specifickou instalaci Pět místností, která představuje jeho typickou práci na pomezí sochy, malby a architektury.

V londýnské Tate Modern probíhá výstava díla Pabla Picassa zaměřená na jeden, přelomový, rok 1932. Obrazy z tohoto roku reagují na umělcovy milenecké vztahy nebo na výjimečně úspěšnou pařížskou retrospektivu. Jaroslav Beránek v Týdeníku Rozhlas představuje nejen výstavu, ale i vztah Picassa k Velké Británii včetně řady výstav od 60. let po současnost.

Andrea Skalická se v Týdeníku Rozhlas věnuje celoživotní práci restaurátora Františka Makeše, který od 60. let působí ve Švédsku. Zde také vynalezl specifickou enzymatickou metodu restaurování, která pomohla odhalit řadu padělků. Na jeho práci navazuje Veronika Kopecká, která se ji snaží více propagovat v Makešově rodné zemi.

V pražské Aukční síni Dorotheum je k vidění grafická sbírka děl Bohuslava Reynka nasbíraná za dlouhá desetiletí přítelkyní rodiny Annou Marií Berlierovou. „Zdánlivě prosté grafiky jedné z nejpozoruhodnějších postav české výtvarné scény a svébytného samorosta v sobě nesou spíše otázky než odpovědi,“ píše Filip Saiver v časopise Týden a připomíná, že 22. září se budou grafiky ze sbírky dražit.

„Občas hledíme na větvení neuronů, ale stejně dobře bychom mohli pozorovat schránky korálů nebo stromy. A jindy se ztrácíme v těžko popsatelných galaxiích; rozdíl mezi nekonečným chladným vesmírem a obsahem hlavy vtěsnaným do několika decimetrů krychlových není vlastně nijak propastným,“ charakterizuje Jiří Sobota v Respektu vědecké kresby španělského neurologa z přelomu 19. a 20. století Santiaga Ramóna y Cajala. Jeho kresby jsou aktuálně vystaveny v New Yorku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *