Artalk.cz

denní tisk 29. 6. 2018

Petr Volf se v pravidelné rubrice Volfův revír v magazínu ego! Hospodářských novin rozhodl podělit se svými zkušenostmi z expertní skupiny hledající lokalitu pavilonu pro Slovanskou epopej A. Muchy. Komise po dlouhé rozvaze vybrala místo po odstřeleném těšnovském nádraží, primátorka však chce díla umístit na Výstavišti: „Přece mělo jít o novostavbu. Kocourkov? Praha! Prostě to uděláme… že ano. Je to tak trapné, že se tomu ani nedá smát.“

V pražském letohrádku Hvězda probíhá výstava Naše Francie. Francouzská poezie v českých překladech a ilustracích, kterou připravil francouzský historik Antoine Mares. Článek Ireny Jirků v magazínu ego! Hospodářských novin přináší řadu citací autora výstavy, který byl překvapen kolik a jak kvalitních překladů francouzské literatury u nás vzniklo.

V magazínu Víkend Právo vyšel článek o malíři Janu Samci, který nyní vede Galerii umění v Karlových Varech, jeho otci a sourozencích. Blanka Kovaříková rekapituluje pestrý život umělecké rodiny, kam vyjma dvou Janů Samců patří i herec Jiří Štěpnička a malířka Varvara Divišová. Text končí představením současných výstav galerie, které se tematicky tradičně pojí s filmovým festivalem.

Událostech v kultuře na ČT art se včera věnovali například nové výstavě Lubomíra Typlta v Galerii Václava Špály, modely československé architektury v Galerii Jaroslava Fragnera nebo novým počinům Banksyho v Paříži. Zprávu si vyžádalo rovněž představení sklářských výtvarníků v Muzeu města Brna nebo československá grafika, která je k vidění v galerii Panský dvůr v Uherském Brodě.