Artalk.cz

denní tisk 22. 6. 2018

Český pavilon na Expu 2020 vznikne podle návrhu architektů z ateliéru Formosa AA, píše Robert Oppelt v Mladé frontě DNES. Do finálového výběru postoupilo celkem pět návrhů, podle jedné z členek komise, Evy Jiřičné, je vítězný návrh „…jediný, který sjednocuje architektonické řešení pavilonu s hlavní myšlenkou expozice.“ Oním důležitým prvkem je výtvarný motiv protékání vody, který odkazuje k tématu Expa 2020 voda a technologie.

Regionální mutace Mladé fronty DNES informuje čtenáře o výstavě starých fotografií Liberce ve Státním okresním archivu. Výstava navazuje na obdobný loňský projekt, který zaznamenal velký návštěvnický úspěch. „Naše letošní výstava má tři okruhy. Vrátíme se k roku 1968, podíváme se na několik legendárních hospod a také do městských čtvrtí.“ přiblížila kurátorka výstavy Jana Pažoutová.

Jak pokračují stavební práce na památníku Tomáše Bati ve Zlíně informuje v Mladé frontě DNES Milan Libiger. Rekonstrukce pokročila do finální fáze, při níž budou obnoveny podlahy a skleněný plášť, pro který byly zhotoveny repliky původních skel. Podlaha bude částečně položena nová, částečně zůstane zachována. „Nebylo možné předem zjistit, v jakém bude stavu. Po celém obnažení původní podlahy jsme se rozhodli, že necháme její malou část odkrytou na ukázku, aby ji lidé viděli. Podlahu ve druhém a třetím patře zachováme a nebudeme ji překrývat novou.“ uvedl architekt Petr Všetečka.

Ondřej Bezr upozorňuje čtenáře Lidových novin na dvě výstavy ve vídeňských galeriích, které skončí již tuto neděli – retrospektivu Keitha Haringa v Albertině a výstavu Man Raye v Kunstforu. „Vídeňská výstava (…) připomíná jednu zcela zásadní věc. Totiž jak moc je veřejný obraz Keithe Haringa pozměněný oproti realitě.“ hodnotí nejprve albertinskou výstavu a posléze přidává i krátké zhodnocení druhé výstavy: „Zásadním přínosem (…) je, že představuje Mana Raye jako komplexní uměleckou osobnost s velkým přesahem“

V Hospodářských novinách vychází rozhovor Daniela Konráda s ředitelem Národní galerie Jiřím Fajtem. Jiří Fajt působí ve funkci ředitele NG už čtvrtým rokem a v rozhovoru rekapituluje své působení v této instituci, a zároveň nastiňuje, jaké budou jeho další kroky po eventuálním odchodu z funkce. „Krátce po příchodu jsem se rozhodl přivézt do Prahy výstavu Umělci a proroci, kterou připravila americká kurátorka pro Schirn Kunsthalle ve Frankfurtu nad Mohanem. Tehdy za mnou přišli kolegové z veřejných zakázek, že to musíme vysoutěžit. Obrátil jsem oči v sloup: „Chcete vysoutěžit, zda výstavu, kterou pro Schirn Kunsthalle udělala americká kurátorka, nám někdo neudělá laciněji? Vždyť je to absurdní!“ Ano, bylo to absurdní, ale stejně jsme vysoutěžili výstavu, kterou logicky nikdo jiný dodat nemohl.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *