Artalk.cz

denní tisk 21. 6. 2018

V regionální mutaci Mladé fronty DNES upozorňuje Jan Mikulička na nově zahájenou výstavu v Oblastní galerii v Liberci. Vystavená díla pocházejí ze soukromé sbírky skupiny PPF a představují průřez českou a slovenskou fotografií. Nejznámějšími zastoupenými jmény jsou například Josef Sudek, Jaroslav Rössler, Jaromír Funke nebo František Drtikol. Výstava potrvá do konce září.

Výstavě v liberecké Oblastní galerii se věnuje i deník Právo, který přináší dva kratší rozhovory – první s jedním z kurátorů Luďkem Lukuvkou, druhý s ředitelem PPF Art Janem Řehákem. Autorem druhého rozhovoru je Jan Šída. „Podstatou koncepce výstavy je ukázat návštěvníkům všechny zásadní autory české a slovenské fotografie i s jejich klasickými pracemi.“ uvedl Lukuvka. „V koncepci fotografické sbírky jsme se zaměřili na uměleckou fotografii, především portrét, akt, zátiší a krajinu, výjimečně pořizujeme reportážní a dokumentární práce.“ dodává Řehák.

České centrum Londýn ve spolupráci s Moravskou galerií připravilo výstavu dokumentárních fotografií Dagmar Hochové, kterou mohou diváci navštívit od 20. do 29. 6. v londýnské 12 Star Gallery. Fotografie zachycují život v Československu od 50. do 80. let s akcentem na okupaci 1968 a Sametovou revoluci. Právě při příležitosti uplynutí 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy a 100 let od vzniku republiky byla výstava iniciována. Informaci přinesl deník Právo.

Regionální mutace deníku Právo přináší informace ohledně plánů Galerie hlavního města Prahy na restaurování soch a pomníků. Jedná se například o sochy na Karlově mostě, sochu sv. Jana Nepomuckého ve Spálené ulici nebo čtyři sousoší z Palackého mostu, v současnosti umístěné na Vyšehradě. Na restaurátorské práce galerie vyčlenila 16 milionů korun. „Činnost Galerie hlavního města nespočívá, jak by se mohlo zdát, pouze ve výstavní činnosti, ale i v péči o umělecká díla včetně soch a pomníků, která se nacházejí v její správě.“ zdůraznil pražský radní Jan Wolf.

U příležitosti otevření výstavy fotografií Cecila Beatona v Museu Kampa seznamuje Klára Čikarová čtenáře časopisu Instinkt s životními i profesními osudy tohoto výstředního fotografa. Stěžejním bodem výstavy jsou fotografie britské královské rodiny, které vznikly především díky výbornému vztahu, který měl Beaton s „královnou matkou“ Alžbětou. Takto například Beaton vzpomínal na focení korunovace Alžběty II.: „Koruna, tento drahocenný symbol, byla umístěna na polštáři tak blízko mne…, až jsem se mohl dotknout diamantu Koh-i-Noor a hruškovitých perel obalených v dalších diamantech, aniž bych se musel byť jen trochu naklonit.“

Marek Gregor se v novém vydání časopisu Reflex věnuje českým zástupcům na 12. ročníku umělecké přehlídky NordArt. V samostatném pavilonu jsou pod tematickou záštitou „Dematerializovaná socha a materializovaná malba“ vystavena díla 13 českých umělců, např. Petra Nikla, Tomáše Medka, Františka Matouška nebo jednoho z kurátorů pavilonu Michala Gabriela. Druhou kurátorkou je ředitelka Galerie města Trutnova Lucie Pangrácová.

V Týdeníku Echo vychází rozhovor Jiřího Peňáse s Markem Škubalem. Rozhovor byl pořízen v prostorách Trafo Gallery, kde právě probíhá výstava Škubalových obrazů a bust, proto se především týká právě vystavených děl. „Nad každou z těch pětašedesáti kreseb jsem strávil desítky hodin, často na pokraji fyzického i duševního vyčerpání. Při práci touto technikou je důležitá naprostá koncentrace. K tomu mi velmi pomáhá hudba. (…) Stejně jako v magii musíte být i v kresbě naprosto soustředěný a přesný a vše záleží na dokonalém provedení úkonů. Ostatně i samo slovo čarování je odvozeno od dělání čar. Kreslíř je tedy něco jako čaro-děj.“