Artalk.cz

denní tisk 18. 6. 2018

„Jak v dnešním globálním kapitalistickém světě vzniká autentická, kontextuální, krásná architektura?“ Za hlavní otázku benátského bienále architektury ji považuje Karolína Vránková v Respektu. V článku se věnuje české účasti, ale i jiným pavilonům pracujícím s odlišnými koncepty a ústřední kurátorské dvojici z irského ateliéru Grafton Architects, která bienále pojala podstatně odlišně než v předchozích ročnících.

V časopise Týden vyšel článek Kláry Čikarové o výstavě britského především portrétního fotografa Cecila Beatona, která probíhá v pražském Museu Kampa. Proslavil se zachycením řady slavných osobností a jako oficiální fotograf britské královské rodiny. Článek je spíše než o výstavě o samotném umělci a jeho výstředním životě.

V ostravské galerii PLATO vznikl prostor Apokalyptické zahrady – Matyáš Chochola sem nechal navézt stavební suť a evokovat tak stav civilizace po jejím zániku. Zahradní architekti nechávají sutiny postupně zarůstat a vzniká tak v podstatě meditativní prostor, který žije svým vlastním životem. Více Ivan Motýl v časopise Týden.

V Týdeníku Rozhlas vyšel rozhovor s režisérkou, výtvarnicí a ilustrátorkou Galinou Miklínovou. Mluvilo se o jejím životě, studiích, uměleckých a animátorských začátcích, ale i o Lichožroutech a dalších ilustrátorských pracích: „Vidíte, nemám pocit, že bych měla výrazný rukopis. Snažím se spíše maximálně porozumět textu, příběhu a tomu pak svůj rukopis přizpůsobit,“ řekla Miklínová Milanu Švihálkovi.

Událostech v kultuře na ČT art se včera věnovali například končící brněnské výstavě Re:publika, která byla završena hromadným rande pod taktovkou Kateřiny Šedé, nebo uměleckému festivalu Art Safari, který probíhal v pražském studiu Bubec.