Artalk.cz

Brněnská Re:publika přilákala 170.000 lidí

Festival Re:publika, který v Brně připomenul 100. výročí vzniku Československa a 90 let výstaviště, přilákal podle prvních odhadů 170.000 lidí. ČTK to řekla mluvčí Turistického informačního centra Adéla Nováková. Festival začal 26. května, dnešek byl jeho posledním dnem.

Před začátkem festivalu kreativní ředitel Pavel Anděl novinářům řekl, že někdo očekává 200.000 lidí, on by se prý nedivil ani půl milionu. Tolik lidí sice nedorazilo, ale i v posledním víkendu bylo v areálu živo. V sobotu tam lidé zůstávali až do pozdních večerních hodin, vyslechli koncert Anny K., sledovali světelnou show na věži výstaviště a potom ohňostroj nad Špilberkem.

Festivalový areál byl přístupný bezplatně. Vstupné ale museli platit zájemci o výstavu Slovanské epopeje a plakátů Alfonse Muchy. Včetně dneška ji vidělo 25.000 lidí. V posledních dvou týdnech bylo zpravidla vyprodáno, a to nejen o víkendech, ale i ve všedních dnech, řekl ČTK Jiří Smetana z Veletrhů Brno.

Na výstavišti zůstane průřez Muchovým dílem do konce roku. Základní vstupné se ovšem zvýší z dosavadních 150 na 250 korun.

Celkem festival Re:publika nabídl kromě různě zaměřených výstav a sportovních aktivit také 85 koncertů, 73 divadelních představení a stand-up výstupů, stovku filmů a přes 50 besed, diskusí a autorských čtení. Své umění ukázaly také národní balety ze států bývalého Rakouska-Uherska.

Re:publika měla rozpočet 128 milionů korun. Ne všem se ale využití peněz zamlouvalo. Například podle hnutí Brno+ kolem bývalého náměstka primátora Roberta Kotziana výstava nedostatečně připomínala československé dějiny a působila spíše jako „hipsterská zábava“. „Výstavu Re:publika celkově hodnotíme jako nezvládnutou a slabou,“ uvedl Kotzian v tiskové zprávě.

Poslední festivalový víkend byla součástí Re:publiky také akce sociální umělkyně Kateřiny Šedé, jejímž cílem je pomoci osamělým lidem navázat nové vztahy. „Největší československé rande“ mělo rozpočet přes čtyři miliony korun.

Šedá předpokládala, že by mohlo dorazit až 1918 lidí. Skutečně potvrzených je 650, řekla v sobotu novinářům, reálně jich podle odhadu ČTK dorazilo ještě o něco méně. Přesto byla s průběhem spokojená. „Je to neskutečný zážitek, vidět odcházet z akce tolik dvojic a skupin,“ napsala dnes Šedá na facebook.

Akci této umělkyně kritizuje radikálně pravicové hnutí Slušní lidé, které na facebooku uvedlo, že chce kvůli pochybnostem o hospodárnosti „rande“ podat trestní oznámení. Během neděle ale hnutí příspěvek ze sociální sítě stáhlo.

Důležitou součástí Re:publiky byla také zóna se sportovními aktivitami. Pořadatelé informovali, že tam dokonce vznikla nová varianta házenkářské hry pro dva čtyřčlenné týmy, vhodná i pro starší hráče. Sport dostal název podle místa vzniku, tedy re:publika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *