Artalk.cz

denní tisk 14. 6. 2018

Rostislav Švácha napsal pro Salon Práva obhajobu projektu SEFO v Olomouci. Pro zdejší Muzeum umění před dvanácti lety vyprojektoval Jan Šépka návrh nové muzejní budovy pro díla středoevropského umění, nyní jsou na realizaci konečně prostředky: „Milovníkům moderního umění se tak zpřístupní sbírka, jaká nemá ve střední Evropě rovnocennou obdobu, a milovníci moderní architektonické tvorby se zas dočkají vynikající architektury.“

V pražské Galerii 1 jsou k vidění díla Stanislava Kolíbala. „Každé Kolíbalovo dílo je konstrukcí, ale namísto radikálních a leckdy siláckých gest modernismu je v nich křehkost, zranitelnost a labilita našeho světa,“ píše v Salonu Práva Jan Přibáň a přirovnává Kolíbalova díla k artefaktům pravěké kykladské kultury.

V příloze Proč ne? Hospodářských novin Lucie Drdová v rubrice Artblok doporučuje několik zahraničních akcí na léto – Art Basel (a muzeum Beyeler Foundation), bienále architektury v Benátkách s akcí Kateřiny Šedé, Baltic Trienalle probíhající ve všech hlavních městech Pobaltí a pobočku Centru Pompidou v Bruselu.

Události v kultuře na ČT art včera nabídly například informaci o dvou procentech z investic města Prahy, která půjdou na výtvarná díla ve veřejném prostoru, nebo o nové galerii v pasáži bývalého kina Dukla v Ostravě-Porubě.

Včera měl premiéru další díl pořadu Artmix na ČT art – nabídl například projekt Unes-co Kateřiny Šedé pro bienále architektury v Benátkách, Topografii sutin Josefa Sudka nebo videosochy Jakuba Nepraše.