Artalk.cz

Otevřený dopis Společnosti pro queer paměť organizátorům festivalu Re:publika

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, vážený pane kreativní řediteli,

Společnost pro queer paměť, spolek usilující o sbírání, zpracování a popularizaci dějin lidí, kteří se neidentifikovali a neidentifikují s normativními sexuálními identitami a citovými orientacemi, se znepokojením sleduje přípravy vyvrcholení festivalu Re:publika, oslavujícího 100. výročí založení Československa. Jde o akci umělkyně Kateřiny Šedé s názvem EXPO: Největší československé rande. Umelkyně akci na svém webu popisuje následovně: „Ve svém projektu bych chtěla vytvořit netradiční česko-slovenskou seznamku EX : PO, ve které se pokusím na základě konkrétních kritérií „vytáhnout“ 1918 žen (959) a mužu (959) z internetových seznamek a pozvat je do Brna, kde získají jedinečnou příležitost seznámit se úplně jinak, než bylo doposud běžné.“

Společnost pro queer paměť se ohrazuje proti celému heteronormativnímu rámování akce. Pozvání 959 mužů a 959 žen naznačuje, že cílem je vytvořit 959 heterosexuálních párů. Akce sice explicitně účast neheterosexuálních lidí nevylučuje, nevytváří ale žádné podmínky – už ve své definici ne – pro to, aby se zde měli možnost seznámit i páry stejnopohlavní. Jedná se tak o klasický příklad heteronormativity, která ve svém automatickém předpokladu heterosexuálního cítění je bohužel stejně diskriminační, jako explicitní projevy diskriminace na základě menšinové sexuální orientace. Tomu, že by akce měla být inkluzivní a citlivá vůči jinakosti a odlišnosti, nepřispívá ani vyznění minulého projektu umělkyne v Brně, tedy průvodce Brnox, který sklidil kritiku za zesmešňování a stereotypizaci obrazu romské komunity. Fakt, že je počin financován z veřejných prostředků a je zahrnut do oslav výročí založení Československa, z něj dělá akci, na niž by měly být kladeny nároky společenské odpovědnosti. Je to právě výročí vzniku československého státu, které by mělo být impulzem pro přehodnocení historického narativu a zahrnutí opomíjených a vyloučených, což festival proaktivně podporuje v případě národnostních a náboženských menšin, v případě sexuálních menšin ale uspořádáním akce Kateriny Šedé hrubě selhal.

Nemusíme snad připomínat, že Československá republika i její nástupnické státy měly za posledních sto let statisíce, či spíše miliony neheterosexuálních občanů, ke kterým se po vetšinu tohoto období veřejná moc chovala vysloveně nepřátelsky. Tato menšinová situace si zaslouží u príležitosti letošního výročí d§stojné zohlednění, jak tomu je i v případě řady knižních projektů, které letos vycházejí. Navrhujeme proto, aby Re:publika vyzvala Kateřinu Šedou k přehodnocení konceptu své akce.

S pozdravem

Dr. Jan Seidl,
Dr. Anna Hájková,
Dr. Ladislav Zikmund-Lender

Komentáře

  1. musíte být úplně praštění….

  2. „Pozvání 959 mužů a 959 žen naznačuje, že cílem je vytvořit 959 heterosexuálních párů.“ Je zde naznačováno, že mělo být pozváno více mužů (třeba v poměru 34:1 :-)?

  3. Autorům dopisu v hlavně přeskočilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *