Artalk.cz

denní tisk 11. 6. 2018

Jan H. Vitvar napsal do Respektu obsáhlý text o Gustavu Klimtovi a Egonu Schielem, dvou rakouských umělcích zemřelých přesně před 100 lety. Věnuje se životům obou umělců a zejména jejich vzájemným vztahům. Ve Vídni je nyní k vidění výstava Schieleho děl v Leopoldmuseu, v Kunsthistorisches museu lze vystoupat až ke klenbě s Klimtovými malbami, v Belvederu lze vypozorovat obrat v Klimtově tvorbě během 1. světové války. Pozadu nezůstala ani Praha – ve Veletržním paláci vystavuje zlatou éru rakouského umění včetně obou velikánů.

V časopise Týden vyšel rozhovor s restaurátorem Jiřím Lauterkrancem, kterého se Klára Čikarová ptala hlavně na současné metody odhalování padělků. Právě pracuje na průzkumu obrazu nápadně podobnému dílu Vincenta van Gogha – zdá se, že jde skutečně o jeho originální dílo: „I z historického výzkumu vyplývá, že by daný obraz měl skutečně existovat. U van Gogha je ale velký problém, že padělků je opravdu hodně.“

V Centru současného umění DOX vystavují díla Stanislava Libenského, Jaroslavy Brychtové a Američana Daleho Chihulyho, který specifickou metodu českých sklářů pomohl rozšířit do světa (byl v 60. letech v Československu, v 80. letech slavné české duo pomáhalo založit sklářskou školu v USA). Více viz text Kláry Čikarové v Týdnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *