Artalk.cz

denní tisk 8. 6. 2018

Brněnskou káznici na Cejlu čeká v dohledné době renovace a přestavba na kreativní centrum s kavárnou, kancelářemi a kulturním sálem. Jak bude budova po těchto proměnách vypadat, se mohou zájemci dozvědět dnes a zítra na speciálních komentovaných prohlídkách, které povede městský architekt a člen komise, která posuzovala soutěžní návrhy, Michal Sedláček. Informaci přinesl Michal Šťastný v deníku Právo.

Petr Kubát upozorňuje v Mladé frontě DNES na zahájení festivalu Umění ve městě. Do festivalu se zapojí dvanáct lokalit z Jižních Čech, jedná se již o jedenáctý a zároveň největší ročník v historii tohoto projektu. Festival by zahájen videomappingem Noční hlídač, při kterém byly na chladící věže temelínské elektrárny promítnuty dvě velké oči.

Blanka Frajerová zrecenzovala pro Lidové noviny výstavu Claude Monet a architektura v londýnské Národní galerii. Na výstavě oceňuje především to, že ukazuje tu část Monetovy tvorby, kterou návštěvníci galerií nemají obvykle mnoho příležitostí spatřit – nabízí nejenom obrazy, na kterých Monet zachycuje nejrůznější budovy včetně například Londýnského parlamentu, ale ukazuje je i v různých barevných variantách. Závěrem recenze jakoby mimochodem upozorňuje Frajerová čtenáře i na jinou londýnskou výstavu Příliš lidské, v níž skupina extravagantních umělců navazuje na filozofii Friedricha Nietzscheho.

V novém vydání časopisu Téma vychází rozhovor Lukáše Kašpara malířem, restaurátorem a vynálezcem Františkem Makešem. V rozhovoru Makeš mluví například o své emigraci do Švédska, spolupráci s čelními představiteli státu nebo restaurátorské péči a rozpoznávání falzifikátů. „Musíte odhadnout citem, co je potřeba v umění pochopit, což biochemik nepozná. To pozná malíř, když se to naučí při dělání kopií. Ví, co se dá a nedá namalovat olejem, co temperou, jaké komponenty potřebuje a podobně.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *