Artalk.cz

denní tisk 7. 6. 2018

V příloze Mladé fronty DNES Magazín vychází obsáhlý článek Ivany Karáskové o výtvarníkovi Tomáši Bímovi. Článek vznikl na základě rozhovoru se samotným umělcem a retrospektivně reflektuje jeho život a dílo. „Tady si spousta lidí myslí, že když maluju hřiště, jsem fanda do fotbalu. Když dělám překážky, musel jsem skákat na koni. Ve skutečnosti jenom koukám kolem sebe.“

V arboretu Mendelovy univerzity v Brně a Botanické zahradě dnes proběhne vernisáž instalace Noemova archa, tedy soch zvířat ze slámy, které vytvořili studenti oboru design nábytku. Jak zdůrazňuje Vladimír Klepáč v deníku Právo, pro většinu studentů se jednalo o první velký designérský počin, který je měl mimo jiného naučit, jak si správně rozplánovat práci na projektu. Sochy budou v arboretu a zahradě k vidění do 20. června, na zbytek léta se pak přesunou do ART mlýna v Bohuslavicích u Kyjova.

Filip Saiver se v novém vydání časopisu Instinkt věnuje tématu, které sám pojmenoval „radostné ruinobraní“. Na konkrétních případech, například třebešickém zámku, Karlově údolí nebo nádražní budově v Kovářské, popisuje motivace, které jejich současné majitele vedly nejen ke koupi, ale především k investicím do oprav jednotlivých míst. „Všimněte si, jak o lidech, kteří se pustili do záchrany zámku, mluvíme. Magor, idiot, blázen, cvok. Nikdo neřekne: Ten člověk je hrdina!“ cituje na závěr Natallii Makovik, jejíž společnost je jedním ze zprostředkovatelů nabídky historických sídel.

V pátek 1. června byl zahájen projekt Kateřiny Šedé pro česko-slovenský pavilon na benátském bienále s názvem UNES-CO. V rámci projektu bude od června do srpna v centru Českého Krumlova bydlet 15 dvojic a rodin, jejichž běžný rodinný život uprostřed turistické vřavy bude přímým přenosem přenášen právě do česko-slovenského pavilonu. „Zaujalo mě to tím, jaký bude výsledek: jestli nás tady turismus opravdu válcuje, nebo jestli se s tím dá něco dělat.“ uvedla jedna z účastnic projektu Věra Čarková. Informaci přinesl deník Právo.

Pavel P. Novotný v aktuálním čísle časopisu Forbes upozorňuje na aktivity, kterými miliardář Oldřich Šlemr a jeho rodina „vracejí život“ Martinickému paláci. Palác je sídlem Šlemrovi společnosti R2G, zároveň zde ale majitel postupně buduje výstavní galerii, která po dokončení bude mít více než 500 metrů čtverečních. Budou zde umístěna česká výtvarná díla ze Šlemrovy sbírky, jejíž trvalé zpřístupnění sice není v plánu, ale částečnému zpřístupnění se Šlemr nebrání. „Pozvali jsme asi 200 přátel a obchodních partnerů. Využili jsme toho, že jsme dokončili jednu část galerie, a našim hostům ji zpřístupnili. Reakce byly pozitivní. Takže to určitě nebylo naposledy, co jsme něco takového udělali.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *