Artalk.cz

denní tisk 1. 6. 2018

Magdalena Čechlovská napsala do Hospodářských novin poměrně obsáhlý článek o výstavě Topografie sutin, která v pražském Domě fotografie představuje fotografie Josefa Sudka dokumentující válečná poškození pražské architektury. „Na jeho záběrech jsou už barikády většinou rozebrané, ohně uhašené a mrtví odneseni. Zůstává zničená architektura. I na tu se ale bolí dívat, je to jako pohled na opravdové zranění.“

Pro magazín ego! Hospodářských novin připravila Zuzana Válková rozhovor s Olgou Trčkovu, spolumajitelkou DSC Gallery v Praze. „Umělecké školy každý rok vychrlí stovky umělců. Nejprve je v obrovském počtu přijmou, šest let v nich vzbuzují pocit, že jsou výjimeční a pak je vyhodí do reality, kde je čeká nezaměstnanost nebo žebrání o státní granty,“ vysvětluje nutnost fungování privátních galerií Trčková.

Jana Machalická se v Názorech Lidových novin vyjádřila k účinkování Milana Knížáka v pořadu 90′ ČT24, kde byl coby expert na financování kultury a vyjadřoval se striktně proti grantové politice. „V tomhle je Knížák nedostižný, nikdo neumí tak skvěle poukazovat na druhé, jak něco dělají špatně, a sám to pak nonšalantně provozovat. Jistě, mistr může pít víno, nýmandi se holt musejí spokojit s vodou,“ připomíná Machalická jeho působení v čele Národní galerie.

V Lidových novinách se Marta Švagrová věnuje podrobnému katalogu kresby Václava Hollara, který pro Národní galerii připravila Alena Volrábová. „Autorka vzrušujícího soupisu kreseb Václava Hollara vede čtenáře životními cestami invenčního a také mimořádně pracovitého umělce, vede je prostřednictvím obrázků, které pořizoval všude, kam vkročil.“

Událostech v kultuře na ČT art byl odvysílán rozhovor s Krištofem Kinterou, kterému právě vyšla obrazová publikace mapující jeho dílo. Na brněnském Špilberku jsou k vidění fotografie Rudolfa Sandala, který zachycoval především funkcionalistkou architekturu Brna.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *