Artalk.cz

denní tisk 29. 5. 2018

Reportáž z krátkodobé výstavy Skleněná zahrada napsala pro Mladou frontu DNES Jana Pavlíčková. Výstava proběhla o víkendu v zahradě funkcionalistické vily v Novém Boru, jejím pořadatelem byl sklářský ateliér Astera. Ústředním motivem se stalo Holandsko. „Spolupracujeme se špičkovými výtvarníky především z Holandska, kde už sklářská výroba skomírá. V celé zemi tam mají jen jednu sklárnu. Výtvarníci jsou tam ovšem na vysoké úrovni, a tak pro ně realizujeme jejich nápady.“ uvedl hlavní organizátor Vladimír Žíla.

Skleněná zahrada je letos součástí trienále Mezinárodní sklářské sympozium, na něž se zaměřuje článek Michaela Poláka v deníku Právo. „Novoborsko je (…) jedinou evropskou destinací, kde se sklo stále rafinuje (…) nejrůznějšími způsoby. Takhle už to není v Holandsku ani v Německu, ani v Itálii, kde se sklo vyrábí jen určitým tradičním způsobem. To, co se u nás dělá, je naprosto ojedinělé.“ cituje článek starostu Nového Boru a vedoucího trienále Jaromíra Dvořáka.

Série Muzejních nocí pokračuje i o tomto víkendu, a regionální mutace Práva přináší informace a zajímavosti o místech konání. Pavel Orholz se tentokrát zaměřil na Prácheňské muzeum, kde kromě divadelního vystoupení a vernisáže nové výstavy proběhnou i výtvarné workshopy. Ty budou navíc spojeny s kreslířským maratonem nebo plánováním architektonických a urbanistických městských studií.

Včerejší vysílání Událostí v kultuře přineslo reportáž z ostravské galerie PLATO, konkrétně z jejího projektu Garden of the Future.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *