Artalk.cz

denní tisk 25. 5. 2018

V přístavbě památkově chráněných jatek – tzv. nových jatkách – v Ostravě má vzniknout mezinárodní kulturní centrum, píše Denisa Doležalová v deníku Právo. Město proto nově vyhlásilo veřejnou zakázku na zhotovení ideového návrhu, s vítězem soutěže plánuje uzavřít licenční smlouvu. Podmínkami návrhu jsou podpora autorské umělecké tvorby a dramaturgie zaměřená na mladé publikum.

Magdalena Čechlovská v Hospodářských novinách přibližuje výstavu Národní galerie Úšklebek století, která v Paláci Kinských potrvá až do 2. září. Výstava je zaměřena na politicky angažovaná díla Jiřího Koláře, dominantou expozice je Týdeník 1968, novinová koláž vzniklá v reakci na okupaci v srpnu 1968. Výstava vznikla ve spolupráci s norimberským Neues Museum, které je vlastníkem mnoha Kolářových děl.

Vladan Šír v příloze Pátek Lidových novin upozorňuje čtenáře na výstavu dvou velkých projektů předního maďarského fotografa Petera Kornisse. Již od 60. let se Korniss pod vlivem návštěvy vesnice Szék věnoval zachycování postupných proměn života na maďarském, srbském a slovenském venkově. „…tenkrát mi došlo, že musím tenhle svět dál fotografovat, protože za chvíli zmizí.“ vzpomíná dnes. Ze zájmu o proměny života na venkově pak vzešla inspirace pro další sérii, která je na výstavě zastoupena – dokumentace života dělníka Andráse Skarbita.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *