Artalk.cz

TZ: Postapokalyptickou zahradu v PLATO otevřela divoká performance

Postapokalyptickou zahradu v PLATO otevřela divoká performance / PLATO Ostrava / Ostrava / 24. 5. 2018

Ohlušující techno punk a zvuk sbíječky i motorové pily. Barevné lasery a dým z hořící kytary. Bagr demolující terénní auto. Křehká zahradnice a svůdná tanečnice. Chrlič ohně a umělec modlící se i skákající z vraku auta… Působivou performancí Matyáše Chocholy a zahradních architektů z Atelieru Partero otevřela 23. května ostravská galerie PLATO v bývalém hobbymarketu autorskou zahradu, která odkazuje ke světu po apokalypse.

Výstavní projekt Garden of the Future vznikl v atriu bývalého zahradního centra Bauhausu, do něhož tvůrci vnesli svou postapokalyptickou vizi krajiny. Zahradu založili z kusů betonu, mezi nimiž leží zbytky bunkrů i torza náhrobků. Použili také asfaltové kry, ornici, staré pneumatiky, pařezy i obří kmen. Po performanci zůstal v zahradě vrak džípu jako symbol umírající kultury. Desítky tun materiálu především ze skládky přivezlo do galerie pro současné umění šest nákladních souprav.

„Použitý odpad představuje ruiny starého světa a mytologií, které soustavně ničíme. Vytvořili jsme tak novou krajinu, ve které může návštěvník rozjímat o budoucnosti. Zároveň uvidí výsledek živé akce – opening ceremony – posvátné události, která toto místo otevřela,“ říká Matyáš Chochola, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého (2016). Vizuální řešení a funkční koncepci zahrady vytvořili společně s Mirkou Svorovou a Jakubem Fingerem, kteří vedou oceňovaný brněnský Atelier Partero. Součástí zahrady je také videoprojekce filmu nizozemského umělce Rustana Söderlinga, který odkazuje na zánik dnešní civilizace.

Zahradní architekti vnesli do Zahrady budoucnosti život v podobě rostlin pionýrů, které pomáhají zničené přírodě v obnovení. „Společně s autory jsme se snažili zasadit celý projekt do kontextu Ostravy, kde byla krajina zasažena těžbou, a lidé znají, jak se tu příroda regeneruje,“ vysvětluje Linda Dostálková, která je kurátorkou výstavy společně s Danielou Dostálkovou a ředitelem PLATO Markem Pokorným. „Propojujeme dvě alternativní představy o budoucnosti světa bez lidí. Na jedné straně nás fascinuje vizuální síla toho, co zbylo z velkých civilizací. Na straně druhé věříme v obnovující sílu přírody,“ dodává Marek Pokorný.

Z navezené suti a zeminy vyrůstají dvě desítky stromů – škumpy a katalpa – a také na 300 kusů travin, které v době květu dosáhnou výšky až 1,5 metru. Jsou mezi nimi i trávy rostoucí v dunách, které zahradní architekti vysadili poprvé jako experiment. „Zvolili jsme rostliny, které by měly v tomto extrémním prostředí vydržet. Velkou výhodou je, že se jedná o instalaci na několik let, takže se zahrada zvládne nadechnout a zeleň dorůst. Zároveň se vytvoří mikroklima, ve kterém se uchytí náletové rostliny. Velmi zajímavé bude i to, co skrývá navezená půda, která je obrovskou zásobárnou semen a různého plevele,“ naznačuje budoucnost zahrady Mirka Svorová.

Garden of the Future bude dorůstat a proměňovat se v čase – podobně jako celý prostor bývalého hobbymarketu. Plochu téměř 5000 m2 zaplňuje PLATO postupně a společně s umělci buduje jednotlivá funkční zázemí galerie. Autorská zahrada je již druhou etapou cyklu Dočasné struktury a navazuje na v dubnu otevřené knihovnu s čítárnou, bistro a prodejnu s knihami – tzv. site-specific umělecká díla, na nichž se podíleli umělci z ČR, Slovenska a Polska. Během letošního a příštího roku otevře PLATO jako další „dočasné struktury“ prezentační prostor, šatnu či kino. Pro specifickou proměnu prostoru využívá galerie již existující sbírky, aktuálně vystavuje díla laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého ze sbírky Magnus Art.

PLATO je nová, dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby současného (vizuálního) umění zprostředkovává od roku 2016. Založením PLATO vznikla v ČR poprvé po 22 letech samostatná veřejná instituce pečující o současné umění, aniž by budovala vlastní sbírku. Více na www.plato-ostrava.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *