Artalk.cz

Festival Re:publika má rozpočet 128 mil., začne v sobotu v Brně

Rozpočet 128 milionů korun má festival Re:publika ke stému výročí vzniku Československa, uskuteční se od soboty do 17. června v Brně. Na dotaz ČTK to dnes řekl kreativní ředitel festivalu Pavel Anděl. Podle něj se očekává několik stovek tisíc návštěvníků. Za tři týdny se v nepřetržitém dohledu vystřídá na akci 120 strážníků, řekl ČTK jejich mluvčí Jakub Ghanem.

Na nákladech se podle Anděla 50 miliony podílí město Brno, 50 milionů dalo ministerstvo kultury, osm milionů přispěl Jihomoravský kraj a zbylých 20 milionů dali různí partneři nejen finančně, ale i prostřednictvím reklamy a dalších předmětů. „Co se týče účasti, někdo očekává 200.000 lidí, 300.000 lidí, já bych se nedivil ani půl milionu,“ řekl Anděl.

Festival má v programu přes 70 koncertů, skoro stejný počet divadelních vystoupení, bezmála 30 tanečních vystoupení, přes 100 filmů, více než 50 besed, 24 výstav a stejně komentovaných prohlídek. Nabídne i více než třicítku druhů sportů a 12 sportovišť. Zajímavou akcí má být setkání 1918 nezadaných lidí z ČR a Slovenska, kteří budou mít v závěru festivalu rande.

Primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) uvedl, že akce může do Brna přilákat nejen lidi z Jihomoravského kraje, ale z celé republiky a ze zahraničí. „Nastaví nám to zrcadlo v tom, jaký mají Češi o republiku zájem,“ řekl Hollan.

Součástí festivalu je mnoho akcí z kulturní, sportovní i společenské oblasti. K vidění bude devět z 20 pláten Slovanské epopeje, která budou na společné výstavě se 150 Muchovými plakáty.

Podle kreativního ředitele festivalu Pavla Anděla bude v Brně i světová premiéra z oblasti audiovizuální projekce. „Ve stanu o velikosti 20 na 20 metrů bude audiovizuální projekce. Když si člověk stoupne na určité místo, vytvoří to 3D realitu,“ přiblížil Anděl.

V připravované expozici bude například 100 českých knih pro dospělé a doplní je stovka knih pro děti. Pozvání do Brna přijala také necelá desítka předních evropských národních baletních souborů. Festival vytvořil i veřejně přístupnou databázi neznámých rodinných příběhů a s nimi souvisejících fotografií, nabídne i folklorní část, v níž vysvětlí rozdíly mezi lidovou hudbou, tancem a oděvem u desítky nástupnických státu, které vznikly po rozpadu Rakouska-Uherska.

Festival začne v sobotu v pravé poledne. U zahájení budou zpěvák Tomáš Klus, zpěvačka Jana Kirschner, Rozhlasový Big Band Gustava Broma a dvojník prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Lidem se areál výstaviště otevře v pravé poledne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *