Artalk.cz

denní tisk 21. 5. 2018

V novém vydání Týdeníku Rozhlas vychází recenze Radima Kopáče na výstavu Mata Collishawa v Galerii Rudolfinum. Kopáč je velmi kritický, především vůči vystaveným dílům. “ (Collishaw) Ukazuje, v jak brutální krizi je současné umění, jak je nanicovaté, povrchní, bezmocné. Jak si musí zoufale pomáhat zaumnými interpretačními berličkami, aby se úplně nezhroutilo, nepropadlo do vlastní nicoty.“

Zuzana Mendlová se v Mladé frontě DNES věnuje vývoji situace kolem mostecké Galerie výtvarného umění. Krajští radní před rokem odvolali ředitele galerie Petra Svobodu a následně představili plán sloučit galerii s mosteckým oblastním muzeem. Tento záměr ale vyvolal vlnu kritiky z řad odborníků i veřejnosti, kraj si proto nechal zhotovit analýzu, jejíž výsledky by měly být známy v nejbližších dnech. Jak ale článek upozorňuje, analýzu zpracovává auditorská společnost, která nemá žádné zkušenosti v oblasti kultury.

Mladá fronta DNES přináší informaci, že Muzeu Novojičínska byla za výstavu Říše prastará, mocná i zkrocená udělena cena Asociace muzeí a galerií ČR Gloria musealis. Výstava prostřednictvím pohledů historika, archeologa, botanika a zoologa interaktivně prezentovala vývoj lesů na území Kravařska.

Reportáž z průběhu brněnské muzejní noci přináší Dominika Hromková v Mladé frontě DNES. Konkrétně se zaměřila na objekty Moravské galerie, Moravského zemského muzea a Technického muzea. Největší úspěch v Moravské galerii zaznamenalo zpřístupnění podzemí pod Místodržitelským palácem, Moravské zemské muzeum si zase trochu netradičně připravilo pro návštěvníky taneční lekce. V Technickém muzeu se pak celá noc nesla ve znamení první republiky.