Artalk.cz

Okolí bývalého kina Dukla se výrazně mění. Poruba bude mít novou galerii

Okolí bývalého kina Dukla se výrazně mění. Poruba bude mít novou galerii / Úřad městského obvodu Poruba / Ostrava / 15. 5. 2018

Kino Dukla na Hlavní třídě bylo svého času největším a nejpopulárnějším kinem v Porubě. Hrálo se v něm od roku 1960, definitivně bylo uzavřeno v roce 2002. Po skončení provozu pasáž velmi rychle chátrala a stala se místem, jímž se procházelo jen v případě nutnosti. Nezměnilo se to ani poté, kdy v prostoru bývalého kina vznikla prodejna potravin. Před časem na to upozornili Robert Šafarčík a Jaromír Materna, kteří v rámci akce Městské zásahy Ostrava přišli s návrhem proměnit prostor v galerii. A jejich nápad se postupně stává skutečností.

„Jejich idea se nám zalíbila. Ve spolupráci s architektem Davidem Kotkem jsme připravili základní koncept proměny pasáže, který se následně rozšířil i na předprostor bývalého kina. Práce na proměně začaly koncem března. V krátké době lidem nabídneme zajímavý a atraktivní prostor,“ vysvětlila místostarostka Poruby Zuzana Bajgarová. Dodala, že k samotné pasáži se přistupuje velmi citlivě. „Jde o objekt v památkově zóně, takže cílem architektonického návrhu je vytáhnout základní architektonické hodnoty pasáže,“ dodala.

Na projektu spolupracuje Poruba s vlastníkem nemovitostí, firmou Residomo. „Koncem března se čistily stěny v pasáži. V dubnu se v průchodech nahradil asfaltový povrch novou dlažbou. Zároveň s tím se upravovaly výlohy a světlíky, následovala instalace osvětlení a úprava předprostoru. Tam má vzniknout pobytová terasa s atypickým mobiliářem,“ přiblížila místostarostka. Pasáž i předprostor bude střežit kamerový systém.

V pasáži vznikne Galerie Dukla, která bude sloužit jako další zajímavý výstavní prostor v Porubě. Významný má být i následný dlouhodobý obsah galerie – měl by být věnován především současnému umění. „Obsahovou náplň jsme konzultovali s ředitelem ostravské galerie PLATO Markem Pokorným, na jehož doporučení pro nás první výstavu připraví Tomáš Knoflíček,“ prozradila Pavlína Nováčková z odboru rozvoje obvodu porubského úřadu.

Slavnostní otevření Galerie Dukla je naplánováno na 5. června od 17 hodin a uskuteční se před samotnou pasáží na Hlavní třídě. Prvním vystavujícím je Jan Pfeiffer. Výstava je pojmenována Protiváha. Dílo, které autor vytvořil speciálně pro výstavní premiéru Galerie Dukla, v sobě nese téma pomíjivosti, ztrácení a objevování. Autor podle vlastních slov tvořil inspirován architekturou a geniem loci pasáže.

Tvorba autora je ke zhlédnutí zde: http://janpfeiffer.info/news/ 

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *