Artalk.cz

Karlovy Vary a kraj se dohodly na opravě Císařských lázní, sál počká

Karlovarský kraj a město Karlovy Vary se dohodly na postupu dlouho odkládané rekonstrukce Císařských lázní. Kraj začne s opravou hlavních částí národní kulturní památky a předloží-li město projekt koncertního sálu se souhlasem památkářů, bude následnou vestavbu sálu financovat město. Jinak zůstane atrium zatím bez využití, řekli dnes novinářům hejtmanka kraje Jana Vildumetzová (ANO) a primátor města Petr Kulhánek (KOA).

Budova Císařských lázní patří kraji. Zastupitelé města ale nedávno schválili usnesení, že nad rámec už slíbených 100 milionů korun dá město dalších 150 milionů na vestavbu plnohodnotného koncertního sálu. Projekt zatím počítal jen s víceúčelovým sálem pro 463 lidí.

„Kraj nyní přepracuje projektovou dokumentaci, a to v tom, že vyjme víceúčelový sál. Což nebude tak těžké a do tří měsíců může být dokumentace přepracovaná. Na ni už máme pravomocné stavební povolení, takže můžeme vyhlásit i nové výběrové řízení. Otázkou je, jestli vyhlásíme obě výběrová kola současně. Předpokládám, že by se v horizontu měsíců mohlo s revitalizací po těch 18 letech začít,“ řekla Vildumetzová.

„Našli jsme shodu v řešení, s kterým jsme na jednání přišli, a to je začít s bezproblémovými částmi památky a s tím, že v průběhu bude doprojektován a posouzen orgány památkové péče projekt koncertního sálu,“ doplnil Kulhánek.

Přípravu projektu i vestavbu sálu by hradilo město. Nezíská-li souhlas památkářů, podle Vildumetzové se až potom bude rozhodovat, zda se kraj vrátí k projektu multifunkčního sálu.

Oprava Císařských lázní má stát podle současných odhadů 550 milionů korun. Pokud se z projektu nyní vypustí sál, bude projekt odhadem o 100 až 150 milionů levnější. Kraj získal příslib 250 milionů korun od státu, 200 dá ze svých prostředků a 100 milionů přidá na základní opravu město Karlovy Vary. Kraj také současně hledá využití prostor památky, která je z lázeňského hlediska unikátní.

Komentáře

  1. Celá aktivita, která se z tohoto momentálního úhlu pohledu jeví pozitivně a v podstatě bezproblémově, má dva důležité aspekty o nichž se veřejnost od kraje nebo města asi nedozví. To musí umět zjistit novináři. Jednak jde o velké, těžko omluvitelné opakované odklady rekonstrukce, jednak o to, že do Císařských lázní byly z více rozumných zdrojů směřovány projekty českého muzea kinematografie. Takové muzeum v ČR jednoznačně chybí, zodpovědná instituce – NFA – nemá dostatek schopností se o něj postarat, nebo alespoň myšlenku podpořit a do K. Varů se vyloženě hodí. Lidé si oprávněně stěžují, že mimo dny konání filmového festivalu vládne v lázních podivný typ provinční atmosféry, která odrazuje i turisty. S konkrétními projekty muzea kinematografie přišel již před delším časem karlovarský historik K, Kuča, který zpracoval a publikoval jeden ze scénářů stálých expozic. Na něj navázala skupina osobností spojená s filmovým festivalem, která se snažila o vytvoření depozitáře uchovávajícího některé hodnotné materiály vznikající každým rokem pro MFF. Neschopnost NFA v Praze vyvažuje skupina mladých absolventek filmové vědy, které opakovaně instalují naučné expozice k dějinám kinematografie (např. v MuMo nebo v paláci Chicago na Národní třídě). Je známo, že karlovarský magistrát vůbec na podněty v tomto směru v minulosti neuměl zareagovat, natož aby je sám začal aktivně uvádět v život.

    1. Pro upřesnění je třeba ještě dodat, že existence zamýšleného muzea kinematografie by se nevylučovala s vestavbou společenského či hudebního sálu, případně ani s univerzální funkcí stávajícího sálu na prvním poschodí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *