Artalk.cz

denní tisk 13. 4. 2018

Pavel Orholz upozorňuje čtenáře deníku Právo na výstavu obrazů Bedřicha Budila v Muzeu Jindřichohradecka. Budil právě z Jindřichova Hradce pochází a výstava oslavuje jeho 75. narozeniny. „V křížové chodbě minoritského kláštera budou k vidění Budilova díla, největší nejen formátem, která vytvořil na přelomu 80. a 90. let. Střední formáty, tvorbu z posledních let a portrétní tvorbu naleznou návštěvníci ve výstavním sále v jezuitském semináři.“ uvedl kurátor výstavy Jakub Valášek.

Nedožitých 75 let letos slaví i malíř a kulturní mecenáš Jan Grimm, a i toto výročí připomíná výstava – v prostorách Strahovského kláštera a Loosovy (Winternitzovy) vily potrvá do 30. května. Její kurátorkou je vdova po umělci, Ivana Šrůtková-Grimmová. Výstava nese jednoduchý a všeříkající název Retrospektiva a doprovází jí vydání stejnojmenné publikace.

Recenzi aktuální výstavy Mata Collishawa v Galerii Rudolfinum napsala pro Lidové noviny Lenka Lindaurová. V této recenzi se zabývá především vyzněním jednotlivých děl, z nichž odvozuje působení celé výstavy – a nachází jak klady, tak zápory. „Panoptikum krásy vybízí k otázkám, které nemohou být snadno zodpovězeny. Svádí, ale neprovokuje.“ konstatuje.

Ve středu byl slavnostně zahájen provoz ostravské Galerie PLATO a Magdalena Čechlovská s Markem Milerem podrobně popisují čtenářům Hospodářských novin, jak nové prostory galerie vypadají. Průvodcem po galerii jim byl její ředitel Marek Pokorný. „Je to závěrečná fáze příběhu, který začal někdy v 90. letech, kdy zdejší umělecká scéna vyjádřila potřebu mít nějakou kunsthalle. (…) Je to obrovská výhoda v tom, že se dá přemýšlet, jaké to má celé smysl a jak umění může působit na vytváření instituce.“

Pavel Otto připravil pro dnešní vydání E15 rozhovor s Milanem Knížákem. V rozhovoru je zmíněna i aktuální kontroverze s výstavou v Karlových Varech, většina rozhovoru je ale zaměřena na Knížákovu tvorbu v 70. a 80. letech a na jeho názory na situaci po roce 1989. „Za totality panovaly obavy, že se děti nedostanou na vysokou školu a tak se rodiče chovali takzvaně slušně. Teď se lidé bojí o postavení, majetek. Začíná to být podobné.“