Artalk.cz

TZ: PLATO očima umělců: kosmická loď, velvyslanec tolerance i místo s pamětí

PLATO očima umělců: kosmická loď, velvyslanec tolerance i místo s pamětí / PLATO Ostrava / Ostrava / 10. 4. 2018

PLATO očima umělců: kosmická loď, velvyslanec tolerance i místo s pamětí

PLATO jako paluba kosmické lodi. Jako známý prostor samoobsluhy. Jako místo s pamětí. Jako velvyslanec tolerance. Jako nová zkušenost. I takto vidí spolupráci s městskou galerií šest umělců z ČR, Slovenska a Polska, kteří vytvářejí funkční zázemí PLATO v jeho novém sídle – bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Městská galerie současného umění ho otevře pro veřejnost už ve středu 11. dubna v 18 hodin. Zahájením výstav Dočasné struktury 1 odstartuje PLATO programově nabitý týden nazvaný 5000 m2 pro umění.

Během uplynulých pěti let je PLATO již potřetí na úplném začátku. Do bývalého hobbymarketu o rozloze téměř půl hektaru se letos na jaře přestěhovalo z někdejší prodejny textilu, kde působilo zhruba rok. Předtím sídlila galerie v multifunkční aule Gong v industriální Dolní oblasti Vítkovic. Konečným sídlem PLATO se stanou za několik let zrekonstruovaná památkově chráněná městská jatka z konce 19. století.

„Prázdný prostor bývalého Bauhausu chceme nabídnout umělcům, kurátorům a návštěvníkům, aby spolu s námi vybudovali a proměnili instituci pro současné umění. Je to jedinečná příležitost vnímat tento proces téměř v přímém přenosu a podílet se na něm. Opět jsme na začátku a vše, co budou mít návštěvníci nyní k dispozici, je pouhý náčrtek k náčrtku, jak kdysi napsal Herman Melville o své knize Bílá velryba,“ řekl ředitel PLATO Marek Pokorný den před otevřením.

Zahájením čtyř výstav z celoročního cyklu Dočasné struktury představí PLATO návštěvníkům knihovnu, bistro a prodejnu – funkční site-specific umělecká díla, která šestice umělců navrhla přímo do prostoru bývalého hobbymarketu. Jejich umělecké projekty doplní pod názvem Koncept_dekor prezentace děl laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého ze sbírky Magnus Art, která bude v otevřeném prostoru k vidění do 3. září.

Galerijní knihovnu a čítárnu nazvanou Vzájemná šetření, v níž bude zatím k prezenčnímu zapůjčení až 10.000 svazků, navrhl vizuální umělec Jan Šerých. „Když jsem se poprvé ocitl v prostorách budoucího Plata, připadal jsem si jako na palubě kosmické lodi neznámého původu i účelu. Tajně si přeji, aby tato asociace přetrvala i nadále, alespoň v nějaké reziduální podobě,“ prozradil jeden z nejpodnětnějších tvůrců současného českého umění.

Pro polskou vizuální umělkyni, performerku a scénografku Dominiku Olszowy, která je autorkou PLATO Café, je právě galerijní bistro/kavárna/bar prostorem pro posílení kontaktu mezi lidmi. PLATO Café vzniká v roce Psa, jehož živlem je země. „PLATO Café se halí do hnědé a kávové barvy a stává se velvyslancem vzájemné tolerance a spolupráce. K baru přináleží kusy nábytku – amulety, ve kterých jsou zapuštěny kameny s magickými vlastnostmi. Každému stolu a každé židli odpovídá určitý typ energie a síly. Návštěvníci si mohou sestavit vlastní energetickou kompilaci podle svých potřeb,“ naznačila umělkyně, kterou se letos rozhodně vyplatí sledovat.

Na projektu prodejny s názvem Dynastie se podíleli celkem čtyři umělci s odlišným uměleckým přístupem – umělecké duo Julia Gryboś & Barbora Zentková, Milan Houser a Johana Pošová. „Všichni jsme udělali krok k jakési souhře, která je tvořena osobitými prvky, ale zároveň podporuje funkci nebo atmosféru prodejny. Zajímalo mě, jak společně vytvoříme prostor zároveň uzavřený i otevřený,“ řekla umělkyně Johana Pošová, pro níž je nové PLATO velmi známým prostředím. „Do obchodů typu Bauhausu chodím pro materiál podobně často jako do sámošky pro potraviny. Tady ale zůstala jen kostra a rozlehlost,“ dodala J. Pošová.

Unikátní prostor je doslova neoddělitelně spjatý s instalací Julie Gryboś & Barbory Zentkové, které pracovaly při budování prodejny Dynastie s jeho pamětí, na principu archivace či jisté konzervace. „Pomocí tenkých, transparentních epoxidových vrstev, jsme do podlahy ‚vnořily‘ několik předmětů jako reliktů předchozího režimu hobbymarketu. Z původních reproduktorů pak zaznívá zvuková stopa – krátký text o tom, jak se z pohledu neurovědců formuje vzpomínka,“ shrnuly umělkyně.

Pro Milana Housera má účast na instalaci prodejny dvě zásadní motivace: spolupráci s kurátorkami Danielou & Lindou Dostálkovými, které pro prodejnu také vybraly ojedinělé série publikací českých i zahraničních nakladatelství, a dále samotnou transformaci PLATO. „Mé věci se zde dostávají do interakce s dalšími autorkami, s nimiž jsem tu spolupracoval poprvé. Současně se jejich funkce uměleckého díla rozšiřuje o rozměr užitého umění,“ vysvětluje děkan brněnské FaVU.

 Po středečním zahájení výstav a následné afterparty nabídne PLATO od 12. do 18. dubna více než desítku akcí a představí celkem přes 50 tvůrců a hostů z ČR i zahraničí. Program zahrne performance, projekce, diskuze, ale také koncerty, divadlo, workshopy s umělci pro děti, rodiny i dospělé a edukační programy pro školy. Program podrobně na www.plato-ostrava.cz.

 PLATO je nová, dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby současného (vizuálního) umění zprostředkovává od roku 2016. Založením PLATO vznikla v ČR poprvé po 22 letech samostatná veřejná instituce pečující o současné umění, aniž by budovala vlastní sbírku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *