Artalk.cz

denní tisk 4. 4. 2018

Adam Štěch se v Espritu (příloha Lidových novin) věnuje moderní architektuře postavené ve 20. století pro umělce nebo sběratele umění. Popisuje mexické ateliéry Diega Rivery a Fridy Kahlo, které, stejně jako vlastní dům, navrhl Juan O’Gorman. Italská designérka Nanda Vigo zase navrhla na konci 60. let interiér domu sběratele Giobatta Meneguzza. Poslední inspirativní stavbou představenou Štěchem je vila Empain v Bruselu z 30. let.

Olga Myslivečková připravila pro Esprit rozhovor s Dominikem Langem. Jedním z hlavních témat byl vznik pomníku nizozemského ministra zahraničí Maxe van der Stoela a jeho setkání s Janem Patočkou: „Jsem vůči tradičnímu chápání pomníků velice kritický. Tady jsem měl ale štěstí na zadání a pomníkový patos jsem se snažil vyrušit opticky nemonumentálním, prostorově sice rozlehlým, ale intimním řešením. A tím, že se po pomníku může šlapat, aniž by ho přitom člověk dehonestoval.“

V rubrice Portrét je Olgou Myslivečkovou v Espritu představen Jakub Matuška alias Masker. Píše se o jeho minulosti street artisty, ke které se již příliš nevrací. Tématem je i trh s uměním, ve kterém se Markerovi daří poměrně dobře – na jeho díla je již pořadník. Jeho snem je vystavovat monumentální obrazy ve velké galerii, na takové výstavě by byl schopen pracovat tři roky.

V pražské Galerii DSC vystavuje Jiří Černický pod titulem Trump kontra Godzilla. Magdalena Čechlovská v Hospodářských novinách popisuje řadu vystavených děl, z nichž mnohá reflektují současnou politickou a společenskou situaci: „(Černický) proměnil galerii DSC v experimentální studio. Pojem „obraz“ zde získává nové významy. Za komplikovanou formou se navíc skrývají angažované aktuální obsahy.“

Výstavu Toy_Box v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově si Události v kultuře na ČT art vybraly za úvodní zprávu. Dále se věnují například výstavě Káji Saudka v Opavě, která láme návštěvnické rekordy.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *