Artalk.cz

Ústecký kraj rozdělí na obnovu památek 10,5 milionu korun

Ústecký kraj plánuje rozdělit na obnovu drobných kulturních památek 10,5 milionu korun. Peníze pomohou při opravě fasádě kostela ve Vinařicích nebo revitalizaci Vernerova mlýna. Návrh radních budou v dubnu schvalovat zastupitelé.

Účelem dotace je podle zveřejněného programu zachování kulturně-historického charakteru a výpovědní hodnoty kulturního dědictví, zlepšení technického stavu památek a snížení vysokého procenta nejohroženějších památek v kraji.

Pokud zastupitelé návrh schválí, dotace 160.000 by byla využita na opravu roubení, vstupních dveří a oken usedlosti v Merbolticích na Děčínsku. Římskokatolická farnost by mohla získat 150.000 korun na obnovu fasády presbytáře kostela sv. Jiljí ve Vinařicích a 100.000 korun je navrženo na revitalizaci Vernerova mlýna v Brlohu. Radní doporučili také schválit 80.000 korun na statické zajištění věže na zřícenině hradu Egerberg u Klášterce nad Ohří.

Ústecký kraj dotace na opravy památek rozděluje každoročně. Podpora se týká i ohrožených architektonických a historických kulturních památek. Vlastníci mohou žádat o dotaci na opravy hradů, zámků, církevních staveb, lidové architektury, hodnotné městské architektury, historické zeleně, technických památek, restaurování plastik a vybavení interiérů a dalších objektů prohlášených za kulturní památku.

Dotace od kraje může pokrýt až 70 procent nákladů, ve výjimečných případech i veškeré náklady. Finanční podpora má, jak je uvedeno v programu, snížit vysoké procento nejohroženějších památek.

Na seznamu ohrožených památek, který před časem vytvořil Národní památkový ústav (NPÚ), je v Ústeckém kraji 145 položek. Jsou mezi nimi kostely, kapličky, venkovské usedlosti, zámky, větrný mlýn v Siřejovicích na Litoměřicku, jezdecká kasárna v Mostě nebo třeba arboretum na zámku Jezeří na Mostecku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *