Artalk.cz

denní tisk 3. 4. 2018

V Muzeu města Ústí nad Labem probíhá výstava o místním ikonickém a žádaném panelovém sídlišti – Severní Terasa nedokončená. Výstava se nevěnuje pouze sídlišti s charakteristickým velkým parkem uprostřed, které je pouze částí plánované čtvrti, ale i dalším projektům ústecké kanceláře vedené Václavem Krejčím. Více v regionální MfDnes.

„Jsem fanoušek funkcionalismu a mám ráda jednoduché formy, ale to, co vypadne z mojí dílny, takové určitě není. Někdo mi říkal, je to takové dekorativní, východní. Určitě z těch kořenů čerpám, ale vzdělání mě hodně vytvarovalo, skoro bych řekla – vybudovalo,“ říká vítězka Czech Grand Design šperkařka Nastassia Aleinikava pocházející z Běloruska. Více o její tvorbě nabízí článek Karolíny Vránkové v Respektu.

Jihočeské vydání MfDnes se perem Petra Kubáta věnuje nové výstavě v krumlovském Egon Schiele Art Centru. Série společných výstav nazvaná Pohled ženy představuje několik současných umělkyň, z nichž mnohé jsou s městem spjaté. Prezentuje se zde Toy_Box, Marie Blabolilová a Magdaléna Chaya Rajnišová, ke kterým přibydou Kateřina Šedá nebo Eva Išková Prokopcová.

V seriálu k 100. výročí vzniku Československa v příloze Ona DNES v MfDnes vyšel článek o sochařce Haně Wichterlové. „Byla spíš solitér, nepřidávala se k žádným proudům, nenechávala se jimi ovlivnit, netoužila se sdružovat ani podepisovat manifesty. Měla svou představu a za tou si šla,“ píše Hana Primusová. Prostor je věnován i umělkynině ateliéru, kterému hrozí zánik.