Artalk.cz

TZ: Michael Rittstein

Michael Rittstein / Náhlé echo / Galerie CREARS / Rožnov pod Radhoštěm / 4. 4. 2018 – 19. 5. 2018

Vernisáž za účasti autora dne 4. 4.2018 v 17:30.

Galerie CREARS, Rožnov pod Radhoštěm, Nábřeží Dukelských hrdinů 442.

Otevírací doba: St – Pá 10.00 – 12.00 a 14.30 – 17.00.

So 09.30 – 12.00. (možnost individuálních prohlídek dle domluvy)

Vstupné: zdarma.

Rožnovská galerie CREARS zahajuje letošní výstavní sezónu a hned v jejím úvodu se pochlubí počinem hodným mimořádné pozornosti. Od 4. dubna zde budou k vidění velkoformátové i „klasické“ plátna jednoho z nejvýznamnějších současných českých figurálních malířů Michaela Rittsteina.

Rittstein je malířem a dokumentátorem každodennosti v její nejprostší podobě. Základem každého obrazu je kousek reality, který byl odpozorován ze skutečného života. Již od dob studií tak lze v umělcově tvorbě sledovat zájem o obyčejné prožitky obyčejného člověka v obyčejném prostředí, které však bývají zachyceny ve vždy překvapivých a často delikátních či bizarních souvislostech. S vlastní osobitostí pracuje Rittstein také s obrazovou plochou. Způsob, jakým přistupuje k budování prostoru a objemů připomíná místy spíše práci sochaře. Na svá plátna totiž nanáší neobyčejně vysoké vrstvy sytých a pestrých akrylových barev, které kromě štětců modeluje špachtlemi či dokonce holýma rukama. Vznikají takto bohatě strukturovaná díla výrazné plastičnosti vzbuzující obsedantní touhu po doteku.

Excentrický rukopis výrazně barevných, kompozičně bohatých a vizuálně silně podmanivých pláten vtahuje diváky svými nekonvenčními náměty do svébytného vizuálního univerza s vlastními poetickými zákony i filosofií. Umělcův vnitřní obrazový svět je poté uskutečňován prostřednictvím nevysychajícího zdroje jeho bezbřehé imaginace, ale také díky umění tyto inspirace zachytit a zhmotnit.

Rittsteinova plátna nepostrádají vtip a anekdotičnost, přesto o nich nelze tvrdit, že jsou prvoplánové či vykalkulované. Ač bývá často zařazován k proudu tzv. „české grotesky“, sám sebe definuje spíše jako malíře „lokální historky“. Obraz je pro něj především místem k zachycení emocí, ze kterých je údajně poskládán celý náš svět.

Kurátorka: ak. arch. Ingrid Kitzbergerová

Facebook:  https://www.facebook.com/events/219611311924671/

https://www.facebook.com/Galerie-Crears-119941924729098/

Web:           http://www.galeriecrears.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *