Artalk.cz

denní tisk 26. 3. 2018

Mimo jiných výročí si v letošním roce připomínáme 100 let od úmrtí malířů Egona Schieleho a Gustava Klimta. Klára Čikarová se v novém vydání časopisu Týden zabývá kontroverzemi, které jejich život i tvorbu provázely, a které se promítají do náplně některých aktuálních nebo plánovaných výstav. Článek zároveň přináší přehled výstav, které se v rámci připomínky výročí konají po celém světě.

Martin Kodl, soudní znalec a majitel Galerie Kodl, poskytl časopisu Euro rozhovor, v němž shrnuje, jak se v uplynulém roce Galerii Kodl dařilo a jaké jsou předpoklady do budoucna. Zároveň nastiňuje, v čem spočívá úspěšnost aukční síně. „Stává se, že nám přijde nabídnout obraz někdo, jehož děda se znal s dědou Kodlem a v závěti napsal rodině, bude-li muset prodávat věci ze sbírky, aby se obrátila na Kodla. Takže jméno a tradice jsou pro byznys s uměním velice důležité. Nejpodstatnější je však odbornost a slušnost.“

V červnu letošního roku budou zahájeny stavební práce, které mají dokončit prvorepublikovou Masarykovu věž v Hořicích v Podkrkonoší. Jan H. Vitvar se v časopisu Respekt od tohoto faktu odráží k porovnání, jaké památky má Česká republika na vznik první republiky a jaké na sametovou revoluci. „Pokud bychom tedy náhodou jednou znovu přišli o svou samostatnost a někdo by se za dekády po jejím znovuzískání snažil obnovit pomníky naší svobodné éry, neměl by moc co na práci. A to jsme na ně na rozdíl od první republiky měli bezmála o dekádu víc.“ konstatuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *