Artalk.cz

Julietta od Muziky se dnes v Praze vydražila za 3,4 mil. Kč

Obraz Františka Muziky Julietta podle scénického návrhu pro operu Bohuslava Martinů se stal nejdráže prodaným dílem na dnešní aukci společnosti 1. Art Consulting v Praze. Za kvaš z roku 1938 nový majitel zaplatil včetně aukční přirážky 3,4 milionu korun. Za 2,5 milionu se pak shodně prodal olej Josefa Šímy s názvem Paysage (Krajina) a olej Antonína Slavíčka Polní cesta. ČTK to řekl Jiří Rybář z pořadatelské společnosti.

Společnost podle Rybáře dnes v Topičově salonu vydražila přes 80 procent nabízených děl celkem za 32 milionů korun. Za milionovou částku se prodal i olej Karla Černého z jeho válečného období. Obraz „Naříkající“ získal nový majitel za 1,7 milionu korun včetně dražební přirážky.

Velký rozdíl mezi vyvolávací a konečnou cenou pak společnost zaznamenala u Římanky v lázni od Františka Ženíška. Vyvolávací cena jeho oleje činila 180.000 korun, vydražená cena pak dosáhla i s přirážkou k 720.000 korunám. Zájem byl podle Rybáře například i o Michaela Rittsteina, kdy se dražila jeho Pocta Maroldovi – Večeře u psů. Cena díla vytvořeného technikou oleje a asambláže začínala na 380.000 korunách, prodáno bylo nakonec za 840.000 korun. Rybář je přesvědčen o tom, že je to současně nejdráže prodaný Rittsteinův obraz.

„Boje byly o všechno, z 20.000 korun šly ceny na 300.000 korun. Prodalo se i 90 procent nabízených plastik,“ zhodnotil Rybář letošní první jarní aukci společnosti 1. Art Consulting. Další má naplánované na 29. dubna a 7. června.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *