Artalk.cz

Kraj, památkáři a obce podepsali dohodu o obnově Betlému u Kuksu

Memorandum o spolupráci při záchraně Braunova betlému v Novém lese u Kuksu na Trutnovsku dnes podepsali zástupci památkářů, hradeckého kraje, obcí a krajské společnosti Revitalizace Kuks. Betlém tvořený sochami a reliéfy, které v 18. století do pískovcových skal vytesal Matyáš Bernard Braun, patří k nejvýraznějším památkám vrcholného baroka ve střední Evropě a je zapsán na indikativním seznamu čekatelů o zápis do UNESCO. Památku v minulých letech poškodili vandalové a povětrnostní vlivy.

„Cílem je propojit všechny zainteresované instituce, ať už je to Královéhradecký kraj, Národní památkový ústav, či dotčené obce, abychom společnými kroky napomohli nejen k zatraktivnění Braunova betlému, ale přispěli k záchraně tohoto výjimečného evropského kulturního dědictví,“ řekl ČTK hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Základem projektu by mělo být restaurování soch a úprava okolí při zachování atmosféry celého prostoru. Plánované zázemí má zahrnovat návštěvnické a informační centrum, parkoviště, sociální zázemí, informační tabule, značení i nabídku průvodcovských služeb, které by zároveň přispěly k lepšímu dohledu a ochraně památky.

Součástí první etapy je zpracování odborné studie, která obsahuje základní situaci a detaily plánovaných objektů. Na studii navážou další stupně dokumentace a projektová žádost.

Památka je specifická tím, že je vytesána přímo do rostlého přírodního kamene ve velmi problematickém vlhkém prostředí lesa. Součástí projektu by mohlo být i odvlhčení terénu kolem betlému.

Betlém, který je ve vlastnictví památkářů, leží v blízkosti areálu barokního hospitalu Kuks, který byl nedávno nákladem 440 milionů korun opraven a v současné době láká mnoho turistů. Braunův Betlém byl v roce 2001 zařazený mezi Národní kulturní památky, o jeho obnově se hovoří několik let. V posledních letech pracovali v areálu restaurátoři, kteří od mechu a nečistot vyčistili například hlavní reliéf.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *