Artalk.cz

denní tisk 22. 3. 2018

V příloze Pro Byznys Hospodářských novin se zeptali několika českých galeristů a zástupců aukčních síní, jak vhodně investovat finance do umění. Radí kupovat především věci, které se nám osobně líbí, nespoléhat se pouze na rady zvenčí, kupovat u prověřených prodávajících, upřednostňovat galerie zastupující jednotlivé umělce a nebát se jít někdy proti proudu.

V této příloze Hospodářských novin, jejímž ústředním tématem právě sbírání umění je, vyšel rovněž text Lenky Lindaurové věnující se péči o sbírky – zejména současného umění odvislého od klasických médií. Zabývá se možnostmi prezentace sbírek, restaurováním děl současných autorů, z nichž některá s přirozením stárnutím a rozpadem počítají. Investoři a sběratelé však přirozeně chtějí zachovat i takováto pomíjivá díla /příklad budiž například tvorba Daniela Hirsta/.

Součástí přílohy je katalog galerií a výstavních síní a další užitečné informace – například rozhovor s mecenášem a podnikatelem Petrem Pudilem, který chce v Praze otevřít Kunsthalle.

V časopise Instinkt vyšel rozhovor s výtvarníkem a hudebníkem Janem Homolou, jenž debutoval výstavou v pražském Mánesu. „Mnoho lidí mi řeklo, že moje obrazy jsou úchylné. Jsem navenek usměvavej, okolí se diví, jak jsou moje témata brutální. Nějakým způsobem mě to přitahuje. Nevím proč, s tématy nekalkuluju.“

Východočeská galerie v Pardubicích vystavuje současnou českou krajinomalbu. „Klasické krajinářství má u nás velmi silnou tradici. (…) Tradice je sice důležitá, ale často dalším generacím tvůrcům svazuje ruce. Pardubická výstava však ukazuje moderní krajináře coby sebevědomé a emancipované tvůrce, kteří jdou vlastní cestou,“ píše Jan Šída v Právu.

Osmdesátiny fotografa Josefa Koudelky připomínají v Praze hned dvě výstavy – retrospektiva v Uměleckoprůmyslovém museu a prezentace souboru De-creazione v Národní galerii. Zde na konci srpna přibude ještě výstava fotografií k 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Prahy. Magdalena Čechlovská se v Hospodářských novinách věnuje zejména retrospektivě v Umprum muzeu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *