Artalk.cz

denní tisk 19. 3. 2018

V Respektu vyšel článek Jana H. Vitvara o výtvarníkovi (původně scénografovi) Davidu Cajthamlovi, pro kterého se stal facebook vlastní vítanou galerií. Každé ráno sem umístí jednu novou kresbu nebo monotisk, která je k prodeji. Jeho přátelé a sledující pak pod dílem mohou diskutovat. Vyjma elektronické galerie však Cajthaml vystavuje i v pražské Galerii pro arte spolu s Lubošem Plným nebo v kavárně Muzea umění v Olomouci.

Vitvar pro Respekt připravil ještě rozhovor s fotografem Josefem Koudelkou, který slaví osmdesátku retrospektivní výstavou v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Mluvilo se o jeho záměru darovat svá stěžejní díla právě muzeu, Národní a Moravské galerii. „Pro mě je fotografie kus potištěného papíru, který, když je dobrý, v člověku vyvolává jisté emoce. Pro mě existuje jen fotografie dobrá a špatná. Ale její uměleckost se řeší pořád,“ říká Koudelka k tomu, zda fotografie patří do galerií.

Koudelkovi je věnována i tradiční anketa Respektu. Na otázku Jak vás ovlivnily fotografie Josefa Koudelky? odpovídali Jan Mlčoch, Václav Tvarůžka, Libuše Jarcovjáková a Aleš Najbrt.

V Týdeníku Rozhlas vyšel rozhovor Michala Ježka s audiovizuálním umělcem Romanem Štětinou. Mluvilo se hlavně o reflektování rádia v jeho tvorbě, o práci se zvukovou střihačkou Jitkou Borkovcovou, nebo o funkci rozhlasu jako takového: „Myslím, že všichni nakonec každý den zápasíme o to, abychom byli na druhé lidi napojeni. A to může fungovat asi jen v případě, že se umíme poslouchat. Rozhlas nás tomu tiše a nenápadně učí.“

Stavební úřad hlavního města odmítl odvolání k udělení stavebního povolení ke vztyčení mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Obnova sloupu zničeného roku 1918 je tak opět o něco blíže realizaci. Článek Elišky Nové v Lidových novinách přináší řadu dalších informací hájících obnovu původně barokního díla. Kopie je již prakticky hotová. Druhá strana kontroverzního sporu je zastoupena nepoměrně méně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *