Artalk.cz

TZ: Duna

Duna / Don’t panic / Nová scéna Národního divadla / Praha / 14. 3. – 22. 4. 2018

Duna: Don’t panic

Vernisáž: 14. 3. 2018 v 18h

14. 3. – 22. 4. 2018

Pořádá: NOVÁ SCÉNA Národního Divadla

Nepanikařte! Zdá se, že lidstvo si začíná uvědomovat důsledky vlastního chování, ale místo toho aby se dostavila katarze, přichází nové spotřební řešení. Vždycky si můžete koupit něco nového, nové auto, nový dům, nový život. Stará věc se přeci může vyhodit, nebo řekneme-li to korektně „z recyklovat“. Nelíbí se vám už život na Zemi? Můžete zemřít na Marsu. Samozřejmě, pokud na to máte prostředky.

Dílo skupiny Duna, Beauty is how objects end se propojuje s kamapaní Don’t Panic!, která probíhá souběžně na Billboart Gallery v Ústí nad Labem. Série vytváří, skrze reklamní estetiku a brand černého loga recyklace, kampaň „tajemné“ společnosti, která vede futuristickou neopropagandu a slibuje nový život na Marsu. Společnost buduje naivní představu kolonizace Marsu a přivlastnění si kosmického prostoru. Claim: „Cesta na Mars by měla stát tolik, co váš rodinný dům“, je doslovný, protože cesta pozemšťanů na rudou planetu, stála Zemi poslední zdroje surovin.

Video instalace skupiny DUNA, také nepřímo koresponduje s novou hru režiséra Jiřího Adámka, Nová Atlantida.

Doba, která zažívá tolik otřesů jako ta dnešní, zároveň vybízí k fantazírování o lepším společenském řádu. Od proroků kybernetického věku v Silicon Valley po zakladatele místních domobran žije každý ve své vlastní utopii. Jeden ovšem nerozumí druhému. Jazyky finančních magnátů, expertů, inženýrů, humanistů či vlastenců se navzájem míjejí. Ztratili jsme schopnost rozumět touhám, obavám a pocitům druhých – a žádná nová společná vysněná Atlantida se na obzoru nerýsuje.

V rámci výstavy se v polovině dubna uskuteční také diskuze na platformě NDTalks, tentokrát ve spojení umění a vědy, na téma astronomie a osídlení Marsu. Přednášku svým jménem zaštítí a povede popularizátor vědy, pan Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Videogalerie NOVÉ SCÉNY

Již po třetí uvádí dílo mladých umělců v propojení s předním představitelem z jiného odvětví. Předešlá výstava mluvila o architektonickém díle Zdeňka Sýkory.

DUNA

Vizuálně aktivistická skupina Duna je projekt, ve kterém se zaměřujeme na problematiku vztahů mezi živými organismy a jejich prostředím, společenských vztahů a globálních problémů antropocénu. V naší dosavadní tvorbě nám je inspirací jak realita, kterou sami prožíváme včetně té augumentované, prolínající se spekulativně až do žánru sci-fi s prvky mystifikace a nadsázky.

Členové umělecké skupiny DUNA: Lenka Balounová, Ladislav Kyllar a František Svatoš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *