Artalk.cz

V Brně se zprůchodní zahrady mezi vilami Tugendhat a Löw-Beer

Brno s Jihomoravským krajem letos zprůchodní zahrady sousedních vil Tugendhat a Löw-Beer, které jsou oddělené plotem. Brno na to dá dva miliony korun. Schválili to dnes zastupitelé. Mezi zahradami bude turniket, který umožní průchod. Vila Tugendhat patří Brnu, vila Löw-Beer kraji.

Investice zahrnuje instalaci turniketu, ale i nové brány, opravu plotu, napojení nového průchodu na cestní síť, instalaci dohledového kamerového systému a nové rozvody elektrické energie.

Město i kraj v minulosti vily zrekonstruovaly. Právě kvůli odlišným dotačním titulům, ze kterých čerpaly peníze na opravy, dělí zahrady plot. Obnova vily Löw-Beer stála Jihomoravský kraj zhruba 60 milionů korun, u Tugendhat vyšly v posledních letech opravy asi na 200 milionů korun.

Löw-Beerové byli významná židovská průmyslnická rodina. V roce 1913 koupil Alfred Löw-Beer v Brně secesní dům s rozsáhlým pozemkem, dnes známý jako vila Löw-Beer. V horní části pozemku si později jeho dcera Greta nechala s manželem Fritzem Tugendhatem postavit nad vilou svých rodičů právě vilu Tugendhat. V roce 1928 ji navrhl Ludwig Mies van der Rohe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *